wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaPrzepisyStudencki zdrowy jadłospis - czyli jak jeść zdrowo, tanio i pysznie!

Studencki zdrowy jadłospis – czyli jak jeść zdrowo, tanio i pysznie!

Legenda o głodnych studentach jest ciągle żywa! Gdybym miała kierować się powszechnym stereotypem i na tej podstawie zdefiniować słowo „student” wyglądałoby to następująco:

Student – nazywany też szkodnikiem społecznym bądź pasożytem żerującym na pensji rodziców. Naturalnie występuję w barach w pobliżu uczelni wyższych, zapuszczonych stancjach na końcu miasta pamiętających dobrze czasy PRL a także podczas promocji w Tesco na zupki chińskie. Widywany jest również na wykładach i ćwiczeniach, chodź jest to zjawisko niezwykle rzadkie. Wyjątkiem są dwa okresy w roku potocznie nazywane sesją. Studenta łatwo rozpoznać. Twarz i oczy ciągle noszą na sobie ślady wczorajszej imprezy. Nie zaleca się zbliżania do studentów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w jego obecności dziwnym trafem zaginie Twoje drugie śniadanie.

Niestety, takie myślenie jest ciągle bardzo popularne. Czy słuszne? Czy studenci to naprawdę początkujący alkoholicy z wiecznie burczącym brzuchem? No cóż. To trochę tak jak przekonanie, że wraz z nałożeniem blond farby umiera inteligencja.

Zgadzam się jednak z tym, że studenci dysponują ograniczonymi finansami. Z mojego doświadczenia wynika, że każdy jednak stara się oszczędzać. Jasne, są i tacy, który oszczędzają na wszystkim tylko nie na imprezach, ale z pewnością nie jest to żadna prawidłowość! Problem zaczyna się wtedy, gdy próbujesz być zdrowym studentem. Większość ludzi uważa, że zdrowa żywność jest droga. Osobiście się z tym nie zgadzam. Dlatego też postanowiłam podać Wam kilka przepisów na tanie, pyszne i zdrowe dania. Może jadłospis jest tutaj zbyt dużym słowem. Moje propozycję po prostu podzieliłam na rodzaje posiłków. Zapraszam 😉

Śniadania
Nie wszystko co tutaj napiszę wymaga tworzenia osobnego przepisu. Słuchajcie, najprostszym i najtańszym zdrowym śniadaniem jest oczywiście owsianka i tutaj szału nie ma. Kupując paczkę płatków owsianych naprawdę wydajesz grosze. Do tego dorzucasz jakieś owoce, orzechy od babci, albo dolewasz domowej roboty soku od mamy i na tym kończymy całą filozofie. Tanio? Tanio. Jako alternatywę gorąco polecam płatki ryżowe. Ja sama owsianki jeść nie mogę, a płatki doskonale mi ją zastępują. Zasady co do dodatków identyczne jak w przypadku owsianki. Najtańsze płatki ryżowe jakie do tej pory spotkałam kosztowały kilka groszy ponad 2 zł. Chyba da się przeżyć?

Dla osób, które z rana wolą zjeść jakąś kanapkę gorąco polecam pastę z awokado. Wystarczy połowa awokado ( nawiasem mówiąc, na blogu jest cały wpis o pastach śniadaniowych, wszystkie są tanie, pyszne i zdrowe —> https://tipsforwomen.pl/przepisy-na-zdrowa-paste-kanapkowa/)  , jedno jajko skrojone w kostkę i ulubione przyprawy. Oto, cała sztuka. Śniadanie zdrowe i pyszne. Wiem, co powiecie, awokado jest już trochę droższym produktem. Tyle że taka pasta wystarcza na więcej niż jedno śniadanie.

Moim absolutnym hitem śniadaniowym i to dotyczy również drugiego śniadania, są sałatki. Nawet nie umiem podać Wam konkretnego przepisu! Najczęściej bazuję na mixie sałat i do niego dodaje inne składniki. Co dodać? Ulubione warzywa bądź po prostu to, co akurat masz w lodówce. W moich sałatkach najczęściej ląduje kukurydza, papryka, pomidory, tuńczyk, mozzarella, jajka i oliwki. W naprawdę różnych kombinacjach.
Jeżeli szukasz jakiegoś ciekawego dodatku do takiej sałatki, bądź sama sałatka to dla Ciebie za mało, wypróbuj ten przepis.

Placuszki z siemienia z lnianego

  • 3 łyżki mielonego siemienia lnianego
  • 1 jajko
  • 1 łyżka wody
  • odrobina proszku do pieczenia
  • przyprawy: czosnek niedźwiedzi, papryka, szczypta soli

Przygotowanie: Wszystkie składniki zmiksuj w niewielkiej miseczce. Smaż na niewielkiej ilości zdrowego tłuszczu ( polecam olej kokosowy).

Składniki takiego placuszka, to naprawdę groszowe sprawy, a uwierzcie mi, jest pyszny!

Słodkie placuszki

  • ½ szklanki mąki gryczanej
  • 1 jajko
  • 1 pokrojony banan
  • ¼ łyżeczki sody oczyszczonej
  • ½ szklanki maślanki ( tu raczej sugerujcie się tym, co widzicie, jak trzeba zmieniamy proporcje)

Przygotowanie: Wszystkie składniki miksujemy. Placuszki smażymy na zdrowym oleju.

Może przy tym przepisie ktoś zarzuci mi, że jednak to droższe danie. Wszystko wytłumaczę na końcu wpisu.

Przekąski
To co tutaj funkcjonuje pod nazwą przekąski ja sama z powodzeniem stosuje też jako kolację. Z prostych przyczyn. Zbyt duża kolacja sprawia, że czuję się naprawdę źle. Moim ostatnim hitem jest jogurt naturalny z dodatkami. Najczęściej dodatkiem jest zblendowana połówka banana i cynamon. Czasem po prostu dosypuję siemię lniane. Innym przykładem mogą być suszone owoce. Nie tylko są pyszną przekąską, ale zastępują doskonale słodycze. Uwielbiam suszone jabłka! Najczęściej po prostu przywożę je z domu, ale jeżeli nie macie takiej możliwości bardzo polecam suszone jabłka z Lidla. Tanie i pyszne. Co jeszcze można stosować jako przekąskę?

– starta marchewka + starte jabłko

– jakikolwiek ulubiony owoc – jeżeli nie jesteście na redukcji

-koktajl : mleko + ulubione owoce

– gorzka czekolada ( najtaniej czekoladę 90% kakao kupicie w Netto)

I naprawdę wiele innych. Wiecie jak jest, takie rzeczy wymyśla się na bieżąco. Na pewno macie jakieś swoje przepyszne propozycje! 😉

Obiady
Podam Wam kilka moich ulubionych przepisów. Nigdy nie mam czasu, by gotować codziennie coś innego, dlatego też moje propozycję wystarczają na dłużej.

Kasza jaglana z warzywami

  • 1 torebka kaszy jaglanej
  • ½ papryki czerwonej bądź żółtej
  • szpinak
  • ¼ sera feta
  • przyprawy: kurkuma, pieprz + Twoje ulubione przyprawy

Przygotowanie: Kasze gotujemy. Na patelni na zdrowym tłuszczu podsmażamy szpinak i paprykę. Następnie dodajemy na patelnię kaszę jaglaną i ser feta. Przyprawiamy kurkumą w taki sposób, aby kasza nabrała intensywnie żółtego koloru. Dodajemy inne przyprawy.

Kotlety brokułowo – jajeczne

  • ½ brokuła
  • 3 jajka
  • odrobina soli, pieprzu + Twoje ulubione przyprawy

Przygotowanie: gotujemy brokuł tak, by był naprawdę miękki. Gotujemy jajka na twardo. Jajka, brokuł i przyprawy rozgniatamy razem. Formujemy kotleciki i smażymy na zdrowym tłuszczu.

Faszerowana cukinia

  • 1 cukinia
  • mięso mielone ( najlepiej z indyka)
  • 1 cebula
  • ¼ kulki sera mozzarella

Przygotowania: cukinie należy przekroić na pół i wydrążyć do powstania „łódki”. Mięso mielone smażymy wraz z cebulą na zdrowym tłuszczu. Ścieramy mozzarellę i posypujemy dno cukinii. Następnie cukinie faszerujemy mięsem. Tak przygotowaną cukinię wkładamy do piekarnika. Pieczemy około 20 minut w 180 stopniach.

  1. To co wydrążyliście z cukinii również można dodać do farszu.

Okay, teraz kilka słów wyjaśnienia. To nie jest pełny jadłospis! Umieszczam tu tylko przykładowe przepisy, z których sama korzystam. Niektóre składniki mogą wydawać się droższe tak jak np. mąka gryczana. Jednak pamiętajcie, że ja robię zakupy dla jednej osoby, a placuszków nie smażę codziennie. Zakup takiej mąki to dla mnie wręcz inwestycja. Po prostu wystarcza na długo.

Jestem pewna, że są wśród Was zdrowe studentki. Będę naprawdę wdzięczna, jeżeli podacie kilka swoich zdrowych, tanich i łatwych przepisów. Mam też nadzieje, że moje propozycje okażą się dla kogoś przydatne.

Chcecie więcej takich przepisów niekoniecznie dla studentów? Może stworzymy cykl wpisów z gotowymi listami zakupów, na każdą kieszeń?

Pozdrawiam,

Martyna

Martyna
Martyna
Uśmiechnięta studentka goniąca za swoimi marzeniami. Miłośniczka fitnessu, zdrowej diety i dobrych książek. Gotowa zrobić wiele, by zarażać innych swoim optymizmem. Uważa, że pozytywne myślenie jest podstawą szczęśliwego życia :)
RELATED ARTICLES

23 KOMENTARZE

  1. Bardzo przydatny wpis, ponieważ jestem na diecie i codziennie mam problem z tym co zjeść a tym bardziej mało skomplikowanego i taniego, więc byłabym strasznie zadowolona z kolejnych tego typu 🙂

  2. Dla mnie najlepszym wyjściem jest robienie zup. Najlepszy przepis na sycącą, tanią zupę- soczewicowa. Potrzeba jedynie kilku sparzonych pomidorów (lub tych z puszki), zielonej soczewicy (którą można kupić w Auchan na wagę już od 70 groszy za 100g), ziemniaka, marchewki, cebuli, czosnku, przypraw, soli i oleju (w moim przypadku sól himalajska, a zamiast oleju używam oliwy). Najpierw smażymy posiekaną cebulkę, dodajemy pokrojone w kostki ziemniaka i marchew, wsypujemy soczewice, zalewamy wodą, gotujemy ok 25 min, dodajemy pomidory, gotujemy 15 min, doprawiamy, dodajemy czosnku, soli, oliwy i już! Zupa jest niesamowicie pyszna, sycąca i wystarcza na kilka dni. 🙂
    Kolejnym daniem są zapiekanki warzywne, np. sharped’s pie z przepisu erVegana. Nie ma mięsa, nabiału, same warzywka, więc pysznie, tanio i zdrowo! 🙂

  3. Świetny wpis, szybkie studenckie potrawy jak najbardziej się przydadzą! Na pewno byłaby to fajna seria na Twoim blogu 😉

  4. Popieram koleżankę wyżej, sama jestem studentką i czasem wydaje mi się, że nigdy nie uda mi się zmienić nawyków żywieniowych na zdrowsze, bo te łączą się z drogim stylem życia, a tak naprawdę to czasem brak mi pomysłów na wymyślanie potraw… Zrób proszę taką serię na studencką kieszeń!!! 🙂

  5. Kotlety z brokuła – dla mnie coś super ❤ muszę wypróbować ???? ciekawe czy mężu zje, czy będzie marudził ????

  6. świetny wpis, idealny dla studentów takich jak ja i innych 🙂
    ja bardzo lubię rano, zamiast jogurtu naturalnego z siemieniem albo płatkami owsianymi, omlet na słodko, który Wam mocno polecam : 1 jajko, 2 łyżki maki zytniej( nie mogłam znaleźć takiej prawidłowej to wzięłam ta chlebowa), 2 łyżki płatków owsianych, 1/4 szklanki mleka ( ja używam 0,5% ) i wszystkie te składniki mieszam, daje na patelnie smażąc na 2 łyżeczkach oleju kokosowego. na wierzch daje starte jabłko, możecie dać owoce jakie lubicie, smacznego! 🙂

  7. Omlet na śniadanie także bardzo polecam, jeśli komuś (jak mi) przejadły się już owsianki. Albo zastąpienie płatków kaszą manną. Groszowe sprawy 🙂
    Z obiadów najczęściej robię danie w stylu Twojej kaszy jaglanej z warzywami – dodaje też mięso, z warzyw to co jest, zamiast kaszy ryż i kombinacji może być naprawdę dużo!
    Pozdrawiam i liczę na więcej takich kuchennych inspiracji dla studentów 😉

  8. Świetny wpis dla każdego studenta i nie tylko bo równie dobrze będzie bardzo przydatny dla osób będących na diecie nie mających często czasu na przygotowanie posiłków.

  9. tani zdrowy deser: ugotować kaszę jaglaną, dodać starte jabłko i przyprawy. Ja dodaję cynamon, wiórki kokosowe albo płatki migdałowe – zależy co akurat mam. Następnie zapiekam 10 minut polane miodem albo ksylitolem (jeśli akurat mam). Ksylitol tani nie jest, więc kupuję okazyjnie. Zazwyczaj ratuję się miodem, który mam od przyjaciół mojej mamy – mają własną niewielką pasiekę 🙂

  10. Ja natomiast polecam placuszki z serka wiejskieo :
    100 g serka wiejskiego
    1 jajko
    szczyptę soli, cukru, cynamonu i proszku do pieczenia
    łyżkę mąki np razowej

    wszystko razem wymieszać, a na sam koniec dodać serek wiejski i mieszać łyżka.
    Smażyć bez tłuczu na bardzo rozgrzanej patelni.
    Ja zazwyczaj jem z miodem ^^

    Super wpisy, proszę o wiecej. Student prosi 😀

  11. Właśnie czegoś takiego szukałam! Pozdrawia wiecznie nie mają czasu i pomysłu na szybkie jedzonko studentka 😀 Czekam na kolejne podobne wpisy 🙂

  12. Owsianki to rzeczywiście najlepsza opcja na śniadanie, możemy codziennie kombinować z innymi przepisami. Jakiś czas temu odkryłam pyszną wersję z płatków jaglanych i poppingu z amarantusa. Może i jedna paczka poppingu nie jest tania, ale starczy na kilka śniadań. Od siebie polecam również makarony pełnoziarniste. Są zdrowe, sycące i możemy je przygotować na miliony sposobów wykorzystując często tzw resztki z lodówki ;). No i przede wszystkim robi się je baardzo szybko i łatwo, co dla większości studentów jest kluczem przy wybieraniu przepisów. Mój ulubiony to makaron ze szpinakiem i pomidorami oraz makaron z pesto i tuńczykiem. Naprawdę banalnie proste w przygotowaniu a smaczne :D.
    Makaron ze szpinakiem
    -makaron pełnoziarnisty penne
    -szpinak (może być mrożony)
    -puszka krojonych pomidorów
    -ząbek czosnku
    -gałka muszkatołowa
    -pieprz
    Ilości składników dobieramy pod siebie. Czosnek najlepiej podprażyć. Dusimy szpinak, dodajemy pomidory, przyprawy i ugotowany makaron, mieszamy. Można posypać startym serem.

    Makaron z pesto i tuńczykiem
    Do ugotowanego makaronu dodajemy pesto (ja używam bazyliowego, na 100g makaronu dodaje do 3 łyżek pesto) i odsączony, rozdrobniony tuńczyk z puszki. Mieszamy wszystko i szamka gotowa 😀

  13. Super przepisy, tylko szkoda że jest mleko i kefir. Mam alergię na produkty mleczne, kefir jest zabójczy dla mnie. Czym go zastąpić? Mlekiem sojowym,ryżowym?

  14. Podpinam się pod wszystkie komentarze… świetne, tanie i przede wszystkim szybkie przepisy, idealne nie tylko dla studentów, ale też dla zapracowanych osób, które gotują obiady na kilka dni, jak np. ja 🙂
    Trafiłam na Twojego bloga zupełnym przypadkiem, przez wpis “30 dni z Mel B: wyzwanie dla początkujących” i przepadłam. Jak zawsze, jeśli znajdę coś przypadkiem, to potem okazuje się to najlepsze. Masz bardzo ciekawe i przydatne wpisy i na pewno będę tu zaglądać częściej, nie tylko na dział kulinarny (choć gotowanie to moja pasja). Pozdrawiam i życzę dużo kreatywności w prowadzeniu bloga w tym nowym roku;)

  15. Mój standardowy tani obiad to: szpinak wg przepisu na opakowaniu (porcja starcza mi na 3 obiady), ziemniaki i jajko sadzone 🙂 jak kiedyś policzyłam to wyszło mi mniej niż 3 zł za obiad

  16. Bardzo fajny wpis, i cieszę się, że “dostosowany” do studentów 🙂 trudno jest wymyślać tanie a zdrowe posiłki codziennie. Dzięki za napisanie bazy 🙂

  17. Super! Dobrze, że pomyślałaś o nas, studentkach bo zazwyczaj jak się opuszcza gniazdko rodzinne to się je same śmieciowe żarcie 🙂 i dużo alkoholu, który ma dużo kcal w sobie, niestety.

    Ja bardzo uwielbiam, szczególnie na śniadanie właśnie owsiankę z dodatkiem paru kosteczk gorzkiej czekolady! Mniam. Smaczne i tanie! 🙂

  18. sama jestem studentką i 1-ego jak dziś w porftelu 5 złotych, w lodowce 4 jajka i pęczak w szafce, a obok głodny facet, który nie pogardzi ciepłym obiadem. 😀 W takiej sytuacji wleciała szakszuka z pęczakiem. Obiad dla dwóch osob za około 5 zł. Pyszny, sycący i zdrowy. Polecam każdemu

  19. Ja nie jestem studentka? ale od nie dawna w końcu jesteśmy na swoim wiec mogę gotowac po swojemu .

    Polecam na obiad “danie po kubańsku” nazwane przez tesciowa :

    Mięso mielone podsmażone, wymieszane z kaszą /ryżem plus kukurydza, groszek , fasola czerwona ? Przyprawy ja daje troche”przecieru” curry , pieprz , papryka .

    WARZYWA NA PATELNIE połączone z mięsem lub rybą.

    Kurczak w sosie śmietanowo-ziołowym z brokułem i ryżem mniaam <3
    Sos robię na bulionie , dodaje śmietanę lub jogurt naturalny i ziola prowansalskie ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular