W dzisiejszych czasach każdej kobiecie marzy się płaski brzuch. Popularna ostatnio moda na króciutkie topy czy odsłaniające brzuch bluzki motywuje do pozbycia się tłuszczyku z brzucha, aby fajnie prezentował się on w takiego typu ubraniach. Jak wyeliminować błędy w trakcie treningu brzucha? O tym przeczytacie w tym krótkim artykule.

Dziewczyny ćwiczą, katując się olbrzymią ilością tzw. Brzuszków, ale efekty nie przychodzą… Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim istnieje przekonanie, że brzuch „robi się w kuchni” i to odpowiednia dieta jest priorytetem w walce o piękny ABS. Niestety błędy w trakcie treningu brzucha są nadal bardzo popularne.

Jeżeli posiadamy niski poziom tkanki tłuszczowej, ale nie mamy rozbudowanych mięśni brzucha, to możliwe jest, że brzuch sam w sobie jest płaski, ale nie wygląda tak idealnie jakbyśmy chciały. Z kolei jeśli mięśnie są rozbudowane, jednak poziom tłuszczu jest zbyt duży, na takim brzuchu niewiele będzie widać.

Po pierwsze – nie powinno się, a wręcz nie wolno wykonywać ćwiczeń na tę część brzucha codziennie. Każde mięśnie potrzebują regeneracji, a zatem codzienny trening nie jest wskazany. Minimalny odstęp, w jakim możemy ćwiczyć brzuch wynosi minimalnie dwa dni. Z pewnością chcemy osiągnąć efekt jak najszybciej, jednak przestrzegając tej zasady, utrzymany mięśnie w dobrej formie a jednocześnie unikniemy przetrenowania.

Każdy trening powinien rozpoczynać się od porządnej rozgrzewki, która powinna trwać ok. 10 minut. Jest ona potrzebna, gdyż stopniowo zwiększa temperaturę w mięśniach, a nie wykonując jej możemy zrobić sobie krzywdę.

Pora obalić mit. Robienie bardzo popularnych brzuszków nie spowoduje, że będziemy posiadaczkami pięknego brzucha. Nie musimy również wykonywać skomplikowanych i zróżnicowanych ćwiczeń, jednakże dobre jest ich modyfikowanie co jakiś czas. Jak to robić? Można wykonywać więcej powtórzeń czy też serii. Jeśli będziemy już bardziej „wprawione” możemy zacząć wykonywać ćwiczenia z obciążeniem. Wcale nie musimy mieć do tego celu sportowych akcesoriów. Świetnie sprawdzi się np. butelka wody. Trening powinien być zmieniany raz na ok. 4-5 tygodni.

Warto pamiętać, że brzuch zbudowany jest z 4 części – skośnego zewnętrznego i wewnętrznego, prostego oraz poprzecznego. Jeśli wykonujemy brzuszki, angażujemy jest nie część mięśnia skośnego zewnętrznego i poprzecznego. Bardzo ważne jest zatem wykonywanie kilku rodzajów ćwiczeń, aby w każdym z nich mogła być angażowana inna partia mięśni.

Twoim celem jest piękny brzuch? Nie zapominaj również o innych mięśniach. Bardzo ważne jest wzmocnienie całego ciała. Rób wykroki, pompki, przyrządy I inne ćwiczenia siłowe. Twój brzuch z pewnością Ci za to podziękuje. Nie istnieje coś takiego jak zredukowanie tkanki tłuszczowej tylko w jednym, konkretnym miejscu. Ćwicząc jedynie brzuch nie pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu, który go pokrywa.

Trening brzucha zawsze powinien być wykonywany na końcu. Istnieje jeden wyjątek, ale o tym za chwilę. Powinno zatem zaczynać się od największych partii mięśni i stopniowo przechodzić do najmniejszych. Mięśnie brzucha należą do drugiej grupy i to właśnie z tego powodu jego trening  powinno wykonywać się na końcu.

A kiedy powinno się ćwiczyć brzuch na początku? Jedynie w sytuacji, jeśli jest to tylko jedyna grupa mięśni, którą ćwiczymy danego dnia.

Na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka. Nie przesadzajmy z ilością powtórzeń. Udowodniono, że krótki, ale intensywny trening sprawdzi się równie dobrze. To nie ilość jest najważniejsza, ale jakość i dokładność, którą wkładamy w ćwiczenia. I jeszcze jedno – zapomnij o ciężkostrawnej kolacji.

Żegnacie błędy w trakcie treningu brzucha!

Pozdrawiam,

Roksana

Przeczytaj również na blogu:

Wystarczy jedna sesja tego treningu, żeby zobaczyć progres! Tak poprawisz swoją sylwetkę

Największe mity dietetyczne – O nich musisz pamiętać!

 

1 KOMENTARZ

  1. No właśnie. A kiedyś jeden trener personalny przekonywał mnie usilnie, że codziennie trzeba wykonywać trening brzucha by schudnąć i nie zważał na to że chciało mi rozsadzić mięśnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.