W końcu udało Ci się zmotywować do biegania? Super! Pewnie wiele w Twoim życiu się przez to zmieniło. Musisz zmienić także dotychczasową dietę i dostosować ją do dodatkowego (i to nie małego) wysiłku fizycznego.Najpierw przyjrzyj się temu co jesz teraz. Jeśli zauważysz, że coś w niej nie tak to po prostu zmień ją na zdrowszą.
Bieganie, w szczególności takie systematyczne zwiększy Twoje zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Będziesz też potrzebowała więcej żelaza. Żelazo pozwoli krwi transportować więcej tlenu a to zapobiegnie łapaniu zadyszki po kilku minutach.
Na początku przyjrzyj się temu co jesz. Najlepiej będzie jeśli przez tydzień będziesz zapisywała to co zjadłaś. Po tygodniu zobacz jakie błędy popełniasz i po prostu wyrzuć z menu to czego absolutnie nie wypada jeść biegaczowi. Ważne jest też regularne jedzenie dlatego zapisuj godziny w których jesz. Nie wszystko rób naraz. Zacznij od małych zmian. Np. zamiast hamburgera zjedz rybę, zamiast czipsów i czekoladek owoce suszone czy orzechy.
Wylicz sobie kalorie których potrzebujesz. Osoba, która biega powinna jeść różnorodnie. W jej diecie nie może zabraknąć produktów z wszystkich 5 grup żywieniowych (zboża, owoce, warzywa, mleko i jego przetwory, mięso).
Ilość kalorii jaką powinniśmy dostarczać zależy od wielu czynników: płci, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej.
Im dłużej będziesz biegać tym zapotrzebowanie na kalorie będzie większe.
Dieta biegaczki powinna składać się w 60% z węglowodanów złożonych i być bogata w produkty o wysokiej zawartości białka. Na początku treningów będziesz używała go więcej do regeneracji mięśni.
Nawet jeśli zaczynasz biegać to powinnaś wypić nawet kilka szklanek mleka dziennie. Już mówię dlaczego. Jeśli w diecie biegacza zabraknie białka to kości po prostu stracą swoją moc. Bardzo szybko zaczniemy odczuwać ból.
Nie może zabraknąć składników mineralnych! Ważne są tutaj żelazo, wapń i magnez. Bardzo potrzebne są też witaminy-antyoksydanty, które będą walczyć z wolnymi rodnikami produkowanymi w nadmiarze w trakcie biegania.
Unikaj soli. Sól podnosi ciśnienie i może być powodem nawracających obrzęków. Jeśli coś takiego nam się przytrafi to pewnie nasza motywacja do biegania spadnie.
Co robić aby biegać systematycznie? Naszą motywacje na pewno podniesie zdrowa dieta! W trakcie godzinny intensywnego biegania możemy spalić nawet 1000 kcal! Ładny wynik prawda? Dlatego bardzo ważne przy bieganiu jest to co jemy! Pamiętajmy o tym!
Pozdrawiam,
Roksana
*** ŹRÓDŁA: wformie24, jak-biegac ***
A jeżeli chcę schudnąć i biegam rano ok godziny na czczo to dobrze robię?
treningbiegacza.pl/bieganie-na-czczo-kogo-sluchac
hej 🙂
jak sie zmotywowac do biegania? co trzeba zrobic?
2 miesiace temu kupilam sobie buty, spodenki – chcialam cos zmienic.. moje bieganie potrwalo jedynie 2 dni 🙁
nagle stracilam ochote, zasiadlam przed kompem i wmowilam sobie, ze nie dam rady, bo lapie ciagle zadyszki i trudno mi jest biegac 30 minut :/
jak mam sie wziac do roboty, pomocy!! 🙁
Na blogu znajdziesz wpis “Jak zaczac biegać?” 🙂
Sama pamiętam jak zaczynałam biegać.. Początki bywają najgorsze. Jak to mówią “najtrudniejszy pierwszy krok”. Dzisiaj jest już o wiele lepiej 🙂
Czy mogłaby pani, pani Roksano, przygotować takie przykładowy jadłospis na tydzień?
Pozdrawiam,
Kamila