Pogoda za oknem coraz bardziej sprzyja grillowaniu. Sezon na grillowanie należy więc uznać za rozpoczęty. Czy będąc na diecie lub prowadząc zdrowy styl życia możemy pozwolić sobie na pyszności z rusztu? Czy potrawy grilla rzeczywiście są takie kaloryczne i nie zdrowe? Wszystko zależy od tego co grillujemy i jak to zrobimy.
Czy ktoś nie lubi czasem posiedzieć wieczorem na tarasie lub w ogródku przy zachęcająco skwierczącym i pięknie pachnącym grillu? Czy musimy odmawiać sobie tej przyjemności?
By zajadać się smacznymi specjałami z grilla, a jednocześnie nie szkodzić aż tak bardzo swojemu zdrowiu i linii musimy przestrzegać kilku prostych, ale bardzo ważnych zasad. Więc zanim sięgniemy po potrawy z rusztu i poczęstujemy nimi gośćmi zobaczmy co powinniśmy wiedzieć o grillowaniu.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA:
- Zadbaj o to, żeby mięso było chude. Wybierz kurczaka, indyka, chudą wołowinę lub ryby.
- Kup najlepiej konkretny kawałek tuszy, a nie mielone mięso w postaci kiełbaski i hamburgera. Grillowane tłuste kawałki tracą pewną część zawartego w nich tłuszczu, ale niestety nie w całości.
- Grilluj nie tylko mięso, ale także warzywa.
- Do każdego mięsa z grilla spożywaj surówkę. Uzupełni to witaminy i składniki odżywcze. Może to być np. sałata lodowa z warzywami.
HIGIENA I BEZPIECZEŃSTWO:
- Pamiętaj żeby przed każdym kolejnym użyciem porządnie wyczyścić ruszt. Dlaczego? Resztki mogą być przyczyną zatruć pokarmowych.
- Przed zabraniem się do przygotowywania jedzenia z grilla (oczywiście przed każdym innym też!) umyj ręce.
- Nie używaj tych samych naczyń i sztućców do mięsa surowego i grillowanego.
- Mięso musi być świeże i odpowiednio umyte pod bieżącą wodą.
- Nie wolno nakłuwać surowego lub półsurowego mięsa podczas grillowania. Bakterie występujące na jego powierzchni mogą przenieść się do środka.
- Grilluj tyle, ile możesz zjeść. Ugrillowanych produktów nie przechowuj i nie odgrzewaj – zwiększa to ilość bakterii w pożywieniu.
- Jeśli grillujesz w plenerze, przygotowane do pieczenia produkty, zwłaszcza mięso, trzymaj w turystycznej lodówce. Inne (warzywa, owoce, pieczywo) przechowuj w plastikowych pojemnikach.
- Ustaw grill na równym i twardym podłożu.
- Palenisko wyłóż folią aluminiową – lepiej będzie trzymało ciepło.
- Nie dotykaj surowego mięsa, odwracaj je szczypcami, widelcem lub łopatką.
- Dokładnie sprawdź, czy mięso się upiekło. W tym celu nakłuj je patyczkiem do szaszłyków albo widelcem – jeśli wycieka z niego przezroczysty jasny sos, jest upieczone.
JAK PIEC NA GRILLU?
Bezpośrednio na ruszcie możesz piec tylko to co szybko będzie gotowe. Używaj specjalnych aluminiowych, karbowanych i dziurkowanych tacek. Ułatwiają one swobodne krążenie gorącego powietrza i nie pozwalają tłuszczowi skapywać. To bardzo ważne, bo spalający się w ogniu tłuszcz może powodować wydzielanie szkodliwych związków chemicznych.
Palenisko powinno się żarzyć równomiernie. Używaj specjalnego węgla drzewnego (z drzew liściastych).
Podpałki służą wyłącznie do podpalania. Nie dodawaj ich w trakcie pieczenia, kiedy żar gaśnie. Ich opary są szkodliwe.
Absolutnie nie wolno wkładać do paleniska zadrukowanego papieru, kartonów, dykty ani pomalowanych czy lakierowanych desek. To wszystko podczas spalania wydziela szkodliwe substancje. Poza tym może zmienić smak potraw.
UWAGA! Przyrządzane na grillu mięso traci około 20 proc. tłuszczu!
przykładowo:
- kiełbasa śląska 210 kcal, po zgrillowaniu 168 kcal,
- karkówka wieprzowa 267 kcal, po zgrillowaniu 213 kcal.
CO PIEC NA GRILLU?
Przed ucztowaniem zrób odpowiednie zakupy. Unikaj mięsa już przyprawionego, gdyż ciężko stwierdzić wtedy czy jest świeże czy nie. Kupuj świeże i dopraw według uznania. Zrezygnuj z różnego rodzaju konserw. Nie piecz też mrożonek, nie nadają się na grill.
NIE ŻAŁUJ ZIÓŁ!
Zioła dodają potrawom smaku i aromatu a co najfajniejsze ułatwiają trawienie. Majeranek i estragon zastępują sól, bazylia zapobiega wzdęciom, kurkuma działa rozkurczowo.
Jeśli nie bardzo orientujesz się jak dobierać zioła i wolisz gotowe przyprawy do mięsa z grilla to koniecznie sprawdź ich skład. Często zawierają one polepszacze i konserwanty, np. glutaminian sodu. Powoduje on wzdęcia u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.
Do kiełbasek z grilla prawie zawsze podajemy musztardę. To dobry wybór, bo zawarta w niej gorczyca pobudza wydzielanie soków trawiennych.
Dodatkowy aromat potraw uzyskasz, dodając do grilla owoce jałowca, łupiny orzecha włoskiego lub kawałki drewna owocowego, np. wiśni.
GRILLOWANE WARZYWA? PYCHA!
Warzywa z grilla są pyszne i łatwo się je przyrządza. Wysoka temperatura znacznie przyspiesza czas ich przygotowania i wydobędzie z nich aromat.
Najłatwiejsze do przyrządzenia są szparagi. Wystarczy skropić je oliwą z oliwek, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem i trzymać na ruszcie aż będą miękkie.
Z twardymi warzywami, takimi jak cukinia, kabaczki, czerwona papryka i cebula, jest trudniej – przed położeniem na ruszt powinno się je zapeklować. Większość z nich to fajne źródło antyoksydantów. Są też bogate w błonnik i niskokaloryczne.
Smaku warzywom dodadzą zioła prowansalskie lub bazylia. Możesz spróbować też prostej marynaty. Wystarczy odrobina soku z cytryny, oliwy z oliwek i pogniecionego czosnku.
Mam nadzieję, że dzięki naszym radom wasze grillowanie będzie przyjemne i udane a co najważniejsze nie dostarczy aż tak dużo kalorii.
Jeśli chcecie w kolejnym wpisie możemy podsunąć wam pomysły na pyszne dania z grilla. Co Wy na to? 🙂
Pozdrawiam i życzę pysznego grillowania,
Roksana
*** ŹRÓDŁA: fit.pl, abczdrowie.pl ***
Zawsze grilluję bezpośrednio na ruszcie, muszę to zmienić. Grillowane szparagi brzmią pysznie ^^ Z chęcią przeczytałabym wpis o pomysłach na dania z grilla 🙂
I są pyszne! Koniecznie wypróbuj! 🙂
Ja poproszę przepisy – zwłaszcza na grillowane warzywa – i jak je zapeklować 🙂 czekam z niecierpliwością!!!!
Grill w lecie jest naprawdę super rzeczą *.* Ale ja i tak jednak wolę mięso 😀
Przydatny wpis! czekam na przepisy
No naprawdę sałata lodowa i składniki odżywcze…..
Bardzo fajnie, że teraz znów wchodzi moda na grillowanie. Zawsze lepsze to niż siedzenie przed komputerem cały letni wieczór 😀