System dietetyczny, jakim jest High Carb został opracowany już jakiś czas temu, ale nie każdy miał okazję o nim usłyszeć. Zostało przeprowadzonych wiele badań i naukowcy zgodnie uznali, że dieta wysokowęglowodanowa bez wątpienia przyczynia się do wzrostu wagi, ale jednocześnie może spowodować także jej utratę. Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu systemowi i zdecydujemy czy jest dobrym rozwiązaniem, czy wręcz powinnyśmy trzymać się od niego jak najdalej.
Nie tak dawno temu ludzie spożywali więcej tłuszczów. Dzisiaj natomiast więcej osób decyduje się na podniesienie ilości spożytych węglowodanów. Ciężko dokładnie powiedzieć, który sposób odżywiania jest lepszy – oba mają swoje plusy i minusy.
Dieta wysokowęglowodanowa dostarcza aż 50% węglowodanów. Badania dowodzą, że np. u biegaczy dieta High Carb redukuje objawy zmęczenia i zdecydowanie usprawnia regenerację, a co za tym idzie pozwala im na dłuższy i dokładniejszy trening.
Z pewnością wszystkie uwielbiamy makaron, ryż, ziemniaki, kasze owoce i warzywa, prawda? Musicie wiedzieć, że jest to nic innego jak węglowodany. Jeśli odczuwamy głód to pierwsze po co sięgamy to węgle. Stresujący dzień w pracy, zmęczenie? Mamy ochotę oczywiście na… cukry. Żyć nie umierać.
Jedząc węglowodany możesz liczyć na dużą ilość energii, która będzie utrzymywała się godzinami. Trzeba tylko jeść odpowiednie porcje i wybierać węgle o niskim indeksie glikemicznym, czyli np. chleb razowy, ciemne makarony, owsiankę, otręby, gotowane ziemniaki, jabłka, grejpfruty czy wiśnie.
- Indeks glikemiczny (IG) jest wskaźnikiem określającym jak dany artykuł spożywczy wpływa na poziom glukozy we krwi.
Jednym słowem – dieta High Carb powinna być bogata w cukry złożone, a uboga w cukry proste.
Jeśli chodzi o zalety systemu żywienia jakim jest High Carb to z pewnością jest to poprawienie trawienia, spadek poziomu kortyzolu i lepsza praca hormonów tarczycy.
Przejdźmy teraz do negatywnej strony diety wysokowęglowodanowej. Osoby, które stosowały High Carb zaobserwowały u siebie kilka efektów ubocznych, a mianowicie problemy ze skupieniem się, ciągłą ochotę na coś słodkiego, napady głodu, rozdrażnienie, problemy z miesiączką.
Podsumowując – dieta wysokowęglowodanowa jest przeznaczona głównie dla sportowców i osób o ponad przeciętnej aktywności fizycznej.
Pozdrawiam,
Roksana
Poznaj również inne diety, które znajdziesz na moim blogu:
- Dieta dr Ornisha – spal maksymalnie swój tłuszczyk szybko i zdrowo! – klik
- Dieta 5:2 dr Mosleya – Efekt WOW bez dietetycznych wyrzeczeń? – klik
- Dieta Mind – najzdrowsza dieta na świecie. Zmień zdrowo swoją figurę + JADŁOSPIS – klik
- Dieta Atkinsa – klik
Dołącz do mnie na instagramie: kliknij tutaj
Eee tam… Nie jestem przekonana do tego systemu. Lepiej udać się do dietetyka, na siłkę i stosować iqgreen. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie pozbyłam się nadmiernych kilogramów, bez ryzyka wystąpienia efektu jojo. Grunt to odpowiednia motywacja i ciężka praca.
Niestety ja jestem przeciwniczką diety wysokowęglowodanowej, ale jest to dyktowane insulinoopornością.