Czy Kobiety w ciąży powinny ćwiczyć?
Odpowiedz jest oczywista.
Trening dla Kobiet w ciąży jest wskazany pod warunkiem, ze ciąża nie jest zagrożona i lekarz nie widzi przeciwwskazań.
Przede wszystkim w takim stanie polecany jest stretching czyli ćwiczenia rozciągające. Łagodzą wiele bólów np.: obrzęki, bóle krzyża. Dzięki tym ćwiczeniom mięśnie są elastyczne i rozgrzane. Bardzo dobrze są również ćwiczenia w ciąży w wodzie np.: pływanie. Dzięki nim przyszłą mama relaksuje się i uspokaja. Ciężarna powinna również ćwiczyć mięśnie kegla ( mięśnie dna macicy )dzięki tym ćwiczeniom zmniejsza się ryzyko nacięcia krocza podczas porodu.
Jeżeli chodzi o wydolność fizyczną Przyszłych Mam i Kobiet, które nie są w ciąży jest ona taka sama. A nawet u ciężarnych większa ( pomiędzy 25-32 tygodniem ciąży ). Z czasem jednak wszystko się zmienia. Dochodzi do przyrostu masy ciała. Skutkiem tego jest szybsze męczenie się mięśni.
Wykonywanie ćwiczeń podczas ciąży zapobiega lub zmniejsza istniejące już obrzęki np.: stóp. Zmniejsza ryzyko wystąpienia żylaków, zwiększa pojemność płuc ( co podczas porodu może być dużym ułatwieniem ), zwiększa zakres ruchomości stawów, uelastycznia i rozciąga mięśnie dna macicy, przyczynia się do łatwiejszego porodu.
Ćwiczeń nie mogą wykonywać między innymi Panie, które : chorują na cukrzyce, mają zagrożoną lub bliźniaczą ciąże, miały przedwczesne skurcze, krwawienia ( jest jeszcze więcej przeciwwskazań dlatego każda Przyszła Mama POWINNA zapytać się własnego doktora czy może być aktywna fizycznie ).
Ćwiczenia dla Kobiet ciężarnych:
– nordic walking, ( ruch na świeżym powietrzu )
– pływanie,
– gimnastyka,
– stretching,
– joga,
– pilates,
Pamiętajcie, że ćwicząc w ciąży bierzecie na siebie odpowiedzialność jak i również za Wasze dziecko. Wszystkie decyzje dotyczące aktywności fizycznej powinny być uzgodnione z lekarzem.
Jeżeli nie możecie być aktywne fizyczne to nie ćwiczcie! Nie narażajcie swoich dzieci na niebezpieczeństwo.
Jak Wasz stan zdrowia pozwala na ćwiczenia podczas nich starajcie się relaksować. Nie uprawiajcie ekstremalnych sportów.
Pamiętajcie, że ćwiczenia w I trymestrze ciąży nie sprawią Wam problemów. Jednak z każdym następnym tygodniem Wasze ciało zaczyna być coraz mniej aktywne. W III trymestrze mimo zmęczenia warto jest się rozciągać i ćwiczyć mięśnie kegla.