poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaTreningJak ćwiczyćJak ćwiczyć z kettlami?

Jak ćwiczyć z kettlami?

W dzisiejszym poście chciałam odpowiedzieć Wam na pytanie ” Jak ćwiczyć z kettlami?”.Kettle ( ang, Kettlebell ) – żeliwny odważnik z uchwytem używany kiedyś przez naszych dziadków – może zastąpić całą siłownię. Dzięki temu prostemu przyrządowi za jednym zamachem zbudujesz mięśnie, spalisz tłuszcz, poprawisz siłę, sprawność i wytrzymałość. Większość osób uważa, że jest to coś nowego. Jednak ćwiczenia z tym przyrządem były już znane od XVIII w.

Zalety takiego treningu:

  • rozwija wszystkie grupy mięśni w tym samym czasie,
  • budujesz mięśnie,
  • spalasz tłuszcz,
  • poprawisz siłę, sprawność i wytrzymałość,
  • nieskończone możliwości treningowe,
  • pobudzanie mięśni, które podczas zwykłego treningu nie pracują,
  • zajmują bardzo mało miejsc w mieszkaniu,
  • mogą zastąpić wiele drogich sprzętów, które znajdują się na siłowniach,
  • ich cena nie jest wygórowana,
  • dzięki treningowi z kettlami możesz poprawić swoje wyniki w innych dyscyplinach,
  • krótki trening z żeliwnymi kulami jest bardziej skuteczny niż godzina biegania a przede wszystkim mniej obciąża stawy,

Jaki wybrać ciężar?

Wszystko zależy od Waszej formy. Na te pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć. Ciężar, to kwestia indywidualna. Można stwierdzić, że dla średnio aktywnego mężczyzny 16 kg będzie wystarczające, a dla kobiet 12 kg.

Ile kosztują kettle?

kettle

Ciekawostki związane z kettlami:

  • W Rosji od wielu lat odbywają się zawody z wykorzystaniem tego przyrządu. To właśnie Rosjanie wymyślili te żeliwne kule, które noszą u nich nazwę giria.
  • Tradycyjne rosyjskie girie miały wagę określaną w pudach, jednak obecnie stosuje się głównie kilogramy (lub funty w USA). Najczęściej girie mają masy: 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 48, 56 kg.
  • W Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich sport związany z podnoszeniem girii (giriewoj sport) miał swoje początki w latach 70. Zawody polegały na jak największej ilości podniesień girii (lub dwóch) w odpowiednim przedziale czasowym. Girie na takich zawodach były oznaczane odpowiednio:
    • 16 kg – żółta
    • 24 kg – zielona
    • 32 kg – czerwona

Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem kettlami:

45634f856d5d4a21bfdeefdec05d6673
źródło: google.pl

Macie w domu taki przyrząd? Jeżeli tak, to z jakim ciężarem ćwiczycie i jakie ćwiczenia wykonujecie? Pamiętajcie, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek treningów powinniście skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Źle wykonany trening z kettlami może wyrządzić Wam dużo krzywdy.

Pozdrawiam serdecznie,

Dominika

źródło 1 źródło 2

Dominika
Dominikahttps://www.tipsforwomen.pl
Zakręcona studentka, zakochana w sporcie i zdrowym odżywianiu. W wolnych chwilach zajmuję się blogowaniem. Zamierzam motywować Was do aktywnego trybu życia i udowodnić Wam, że można wszystko!!! Wystarczy tylko naprawdę tego chcieć.
RELATED ARTICLES

5 KOMENTARZE

  1. Kochana a czym różni się trening z ciężarkami od tego z kettlami? I czy kettli nie można zastąpić ciężarkami? O co tak właściwie chodzi? I czemu mniej obciąża stawy?
    Dziękuję

  2. Kochana- w końcu dodałaś ćwiczenia z kettlem, czekałam na nie długo, aż w końcu się doczekałam:) Moja przygoda z tym przyrządem zaczęła się kilka tygodni temu, kiedy koleżanka namówiła mnie na pierwszy trening-od tamtej pory czekam z utęsknienie na każdy poniedziałek i środę, bo wtedy mam godzinkę tylko dla siebie (w piątki ćwiczę z piłką również w grupie i nie miałam pojęcia, że to może być aż tak wymagające, ot zwykłe wygibusy z piłeczką…nic bardziej mylnego). Ćwiczę w grupie z profesjonalnym trenerem, bo niestety należę do tych osób, które muszą mieć bat nad sobą, inaczej poddają się przy pierwszym niepowodzeniu. Trening jest dość wymagający, obejmuje większość podstawowych ćwiczeń, ale jest też sporo cardio i aerobów, a ja uwielbiam ten stan radości, gdy ze zmęczenia powłócz\ę nogami wracając do domu 🙂 Dzięki jeszcze raz za post :):*

  3. Ach, no i zapomniałam -ćwiczę zamiennie z 4 i 6 kg, podejrzewam, że stopniowo zwiększę ciężar, ale póki co ta kombinacja jak najbardziej mi odpowiada

  4. O jedna rzecz dodam 🙂 dospanowanie ciężaru. Trzymajc oburacz kettla, nie damy rady na wysprosowanych rękach podnieść go do góry 🙂 wiele osób kupuje za lekkie bojąc sie ciężaru, co nie wpływać dobrze na trening.

  5. Zastanawiam się co kupić kettle czy ciężarki. Czy w ogole można porównywać te dwa przyrządy czy cwiczenia maja zupełnie inny aspekt?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular