Większość kobiet ma problem z określeniem swojego typu sylwetki. Dlatego postanowiłam “przyjść” do Was z pomocą. Najpopularniejszy podział sylwetek, to propozycja Williama Sheldon, który wyróżnił trzy typy budowy sylwetki. Poznajcie je i dopasujcie odpowiedni typ do własnej figury.
Pierwszy typ budowy sylwetki – EKTOMORFIK
Cechami, które wyróżniają go na tle innych osób są miedzy innymi: mała masa mięśniowa, niski poziom tkanki tłuszczowej, smukłe ramiona. Typ takiej figury jest pożądany przez wiele kobiet. Ektomorfik posiada przyśpieszony metabolizm. Osoby, które chcą nabrać masy mięśniowej i mają własnie taki rodzaj sylwetki, powinny zwiększyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i ograniczyć treningi cardio, a włączyć jak najwięcej treningów siłowych.
Drugi typ budowy sylwetki – ENDOMORFIK
Osoba z takim rodzaje sylwetki wyróżnia się dużą ilością tkanki tłuszczowej. Jej sylwetka jest owalna. Dość szybko buduje masę mięśniową, za to wolniej od EKTOMORFIKA spala tłuszcz, który osadza się na wszystkich częściach ciała (brzuch, nogi, uda itp). Charakterystyczny jest również spowolniony metabolizm. Tutaj ie potrzebne jest duże zwiększenie zapotrzebowanie kalorycznego do zbudowania mięśni, za to warto jest zwiększyć ilość treningów cardio.
Trzeci typ budowy sylwetki – MEZOMORFIK
Cechuje się niskim poziomem tkanki tłuszczowej, Dość szerokimi barkami, wąską talią, widocznymi mięśniami. Figura przypomina kształtem literę V. Osoba posiadająca taki rodzaj sylwetki nie musi specjalnie pilnować diety, żeby wyglądać dobrze. Mezomorficy nie mają problemów z przybieraniem na wadzę i szybko budują tkankę mięśniową.
Dziewczyny, prawda jest taka, ze niezależnie od tego jaki rodzaj figury posiadacie, jesteście w stanie wypracować bardzo dobrą, wysportowaną, zdrową sylwetkę. Nigdy nie możecie się do tego zrażać. Może niektórzy mają łatwiej, inni muszą dłużej czekać na efekty ale jedno jest pewne. każdy ma możliwość wypracowania idealnej sylwetki we własnym tego słowa znaczeniu,
Dajcie znać jaki Wy macie rodzaj sylwetki. Ja jestem szczęśliwą posiadaczką figury typu ektomorfik i dosłownie cały opis ektomorfika pasuje do mnie. Czasami zdarza się, że osoby mają cechy zarówno jednej jak i drugiej sylwetki, pamiętajcie o tym.
Pozdrawiam
Dominika
Ja również jestem posiadaczką budowy typu ektomorfik. Tak naprawdę każda osoba z różnym typem figury jest w stanie wypracować wymarzoną przez siebie sywetkę. Dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom jesteśmy w stanie osiągnąć sukces.
A co jeśli mam trzeci typ budowy ciała (wyglądowo), ale szybką przemianę materii i trudno mi przytyć ? xD Jestem kobietą 😀
Dzięki za odpowiedź x.x
W pełni zgadzam się z tym że najważniejsza jest tu ciężka praca i po prostu odpowiedni styl życia by wypracować zdrowe i wysportowane ciało, jednak mimo wszystko boli mnie to że większość moich koleżanek nic nie robi a wg wygląda dobrze. I nie ma co się oszukiwać, endomorf figury modelki nie wypracuje niestety ?
Wydaje mi się, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i że oprócz trzech książkowych typów sylwetek istnieją także ich mixy.
Jasne ale jest to wpis na osobny wpis.
A ja jestem mezomorficzką i cieszę się z tego bardzo ;)) Widzę pierwsze efekty już po 2-3 treningach, bardzo szybko dochodze do formy po przerwach 🙂 Teraz, przy zbilansowanej diecie, odstawieniu słodyczy i regularnym treningu mam mniej cm w obwodach, ale przytyłam na wadze xD
Jestem endomorfikiem i przez dlugi czas czulam sie zle z wlasna figura nadal nie do konca zaakceptowalam swoj wyglad cwicze ale wiem ze nigdy nie osiagne talii osy tym bardziej ze jestem niska