niedziela, 18 lutego, 2024
Strona głównaCiekawostkiPeganizm - najmodniejsza i najzdrowsza dieta 2019 roku?

Peganizm – najmodniejsza i najzdrowsza dieta 2019 roku?

Peganizm to dieta, która w tym roku podbija serce milionów osób na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie veganizmu i diety paleo. Ma ona wiele korzyści, i nie jest to tylko spadek masy ciała!

Kilka dobrych lat zajęło nam przekonanie się do diety wegańskiej, czyli całkowitemu wykluczeniu z jadłospisu mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym także jajek i nabiału. Dieta paleo ma również wielu zwolenników, mimo tego, że jest ona przeciwieństwem weganizmu, gdyż jej podstawa to ryby i mięso. Ta pierwsza, zdaniem dietetyków jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Polecają oni włączyć ją na stałe do naszych nawyków żywieniowych. Dieta paleo jest ukierunkowana na utratę zbędnych kilogramów.

Jak zatem stało się, że z połączenia tak różnych stylów odżywiania, powstał peganizm? Już tłumaczę!

Peganizm powstał już w 2015, jednak dopiero teraz zyskuje popularność. Wyszukiwanie hasła jakim jest „peganizm” wzrosło w ostatnim czasie aż o 30% i cały czas pnie się ku górze.

Twórcą peganizmu jest Mark Hyman, który to twierdzi, że każdy człowiek potrzebuje innych składników do tego, aby jego organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Na szczęście powstała racjonalna dieta, która jest odpowiednia dla wszystkich i jest nią właśnie peganizm. Łączy ona to co najlepsze, jeśli chodzi o jadłospis z diety wehe i paleo. Doktor Hyman, który jest także autorem wielu książek z zakresu dietetyki, wybrał najlepsze aspekty obu sposobów żywienia i tak właśnie powstała dieta pegan.

Przedstawię teraz kilka podstawowych zasad peganizmu. Pierwsza z nim mówi, aby wyeliminować z diety nabiał, a więc mleko krowie i wszystkie produkty, które od niego pochodza, a więc twaróg, ser i jogurty. Kolejna reguła to rezygnacja ze spożywania glutenu, który przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w organizmie.

Peganizm opiera się na produktach nisko przetworzonych, czyli tych z jak najmniejszą ilością składników i najlepiej organicznych. Dieta pegan zaleca spożywanie dużej ilości jaj. Trzeba także zrezygnować z białego cukru. Jedzenie mięsa i ryb powinno być ograniczone. Przetworzone tłuszcze roślinne (wszelkiego rodzaju oleje) powinny zostać zastąpione naturalnymi, a więc np. oliwą z oliwek. Warzywa i owoce powinny stanowić w diecie pegan ok. 75% dziennego jadłospisu.

Podsumowanie – dieta pegan składa się z produktów, które posiadają niski indeks glikemiczny. Innymi słowy takimi, które nie powodują skoków cukru. W ich skład wchodzą m.in owoce i warzywa o niskim indeksie glikemicznym, orzechy, nasiona, węglowodany (bezglutenowe) oraz ryby i mięso w odpowiednich proporcjach. Ważne, aby produkty pochodziły z dobrych źródeł, najlepiej ekologicznych hodowli.

Stosowanie peganizmu gwarantuje nie tylko utratę kilogramów. Jej stosowanie poprawia odporność, leczy trądzik, pozytywnie wpływa na pracę jelit i powoduje unormowanie hormonów. Dieta pegan opiera się na naturze i przede wszystkim… zdrowym rozsądku!

A Wy? Co sądzicie o takiej diecie? Czy zdecydowałybyście się na jej stosowanie? Koniecznie dajcie znać.

Pozdrawiam,

Roksana

Przeczytaj również:

Dieta Weight Watchers – Jesz wszystko na co masz ochotę. Jest jedno ale

Roksana
Roksana
21-letnia studentka technologii cyfrowych, z zawodu technik żywienia, najbardziej lubiąca spędzać czas w kuchni tańcząc z garami (ewentualnie testować kosmetyki).
RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

  1. Gluten nie powoduje stanów zapalnych w organizmie, ba są badania potwierdzające, że dieta bezglutenowa u osób, które nie muszą jej stosować, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular