Każdy z nas jest niepowtarzalną indywidualnością. Jednak posiadamy cechy wspólne, które pozwalają określić jakim typem osobowości jesteśmy. Dobrze mają ci, którzy znają siebie samych na wylot, wiedzą czego chcą i sprawdzili się już w wielu ekstremalnych sytuacjach. Znajdą się też osoby, które nigdy się nad tym nie zastanawiały, a ich decyzje nie zawsze były zgodne z predyspozycjami, jakie mają. Wtedy często mówimy, że popełniliśmy błąd, nie przemyśleliśmy czegoś lub liczyliśmy, że wyjdzie dobrze.. Jeśli decyzje, które podejmujemy w życiu byłyby zgodne z naszymi cechami charakteru, na pewno uniknęlibyśmy niepotrzebnych stresów. Dotyczy to zarówno wyboru ścieżki zawodowej, partnera czy nawet aktywności fizycznej. Wbrew pozorom taka decyzja, gdy jest przemyślana i zgodna z naszym profilem osobowości na pewno przyniesie więcej korzyści i satysfakcji.
Abyście bliżej poznały siebie przedstawię Was z 4 typami temperamentów: sangwinikiem, melancholikiem, cholerykiem i flegmatykiem.
Trzeba pamiętać, że dużą rzadkością są osoby, które należą tylko do jednego z tych 4 typów. Przeważnie jeden jest wiodący, a zaraz po nim mamy dużo cech z kolejnego. Nie będę tutaj robić testu określającego te 4 temperamenty (choć polecam zrobić sobie taki teścik i potraktować trochę jako zabawę). Za to opiszę wam, jakie cechy dominują w poszczególnych typach osobowości.
Zacznijmy od wesołego i pozytywnego sangwinika. Jakby się chciało opisać taką osobę jednym zdaniem brzmiałoby ono – dusza towarzystwa! Sangwinik wśród ludzi czuje się jak ryba w wodzie. Ma dar przyciągania, jest gadatliwy, przy czym ma poczucie humoru. Wprost tryska energią! Sangwinik kocha ludzi i jest przez innych lubiany. Cechuje go spontaniczność i ekspresyjność. Ciekawy świata, ciągle jak dziecko chce poznawać, przeżywać, doświadczać. Innych zachęca do nowych form aktywności. Jest twórczy i kreatywny, a jego świat wciąż kolorowy. Sangwinik nie wie, co to nuda. Robi dobre pierwsze wrażenie, dlatego też niektórzy patrzą na niego z zazdrością.
Ten typ temperamentu doskonale sprawdzi się w sporcie wymagającym dużej energii.
W miejscu gdzie zajęcia są grupowe, ale raczej zumba niż joga. Sangwinik chętnie będzie uczestniczył w takim rodzaju aktywności, który opiera się na współpracy i przynosi mu nowe doznania: wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, taniec. Prędzej wybierze się na zajęcia do fitness klubu niż samotnie będzie ćwiczyć przed laptopem.
Drugi typ temperamentu to melancholik. Perfekcyjność – to jego drugie imię. Do wszystkiego się przykłada, jest uporządkowany i zorganizowany. W przeciwieństwie do sangwinika woli pozostać w cieniu. Jego umysł jest analityczny. Doskonale radzi sobie
z trudnymi zadaniami, gdzie inni załamują ręce. Oprócz cech jak spod linijki, melancholik potrafi być twórczy. Jego zmysły reagują na piękno tego świata. Cechuje go wrażliwość, przez co chętnie niesie pomoc. Dużo wymaga od siebie, dlatego innym tez nie odpuszcza. Melancholik w swoich działaniach jest wytrwały i precyzyjny. Doskonałym rodzajem aktywności będą dla niego wspinaczki górskie lub ścianki wspinaczkowe. Melancholik dobrze się będzie czuł na crossficie ( pamiętajcie, że wymaga dobrej kondycji ;). Wycieczki rowerowe też mogą sprawić mu przyjemność, pod warunkiem, że będzie miał mapę i ustali przebieg trasy. Zapisać się na kurs tańca i nauczyć salsy? Czemu nie, melancholik zakocha się w aktywności, która wymaga od niego precyzji, myślenia, pamięci – on uwielbia schematy!
Choleryk – to trzeci typ osobowości. Optymizm, energia i niezależność w jednym! Cholerycy to urodzeni przywódcy. Są ukierunkowani na cel, potrafią rozdzielić zadania i nadzorować ich wykonanie. Mocną stroną choleryka jest silna wola i podejmowanie trafnych, szybkich decyzji. Takie osoby często stają się autorytetem dla innych. Choleryk lubi zmiany i jest aktywny. Nie zależy mu za bardzo na przyjaźni. To indywidualista. Taka osoba nie odnajdzie się raczej na zajęciach jogi czy pilatesu (chyba, że jako instruktor ;). Dla choleryka stworzone są sporty ekstremalne: kolarstwo górskie, skoki spadochronowe, ale zejdźmy na ziemię 😉 Pływanie czy nurkowanie także sprawi, że choleryk poczuje się spełniony. Oczywiście wszystkie sporty, gdzie pojawia się dreszczyk rywalizacji będą odpowiednie dla choleryka (siatkówka, koszykówka, piłka nożna – na pewno zostałby kapitanem). Wszystkie rodzaje aktywności fizycznej wymagające wydajności i wytrwałości są stworzone dla takiej osoby.
Często używając zwrotu „flegmatyczny” mamy na myśli osobę powolną, bardzo spokojną,
a jacy są flegmatycy? Faktycznie flegmatyków cechuje spokój i opanowanie. Pomimo, że flegmatyk jest osobą cichą, to i dowcipną. Emocje raczej skrywa w sobie. To typowy introwertyk. Lubi obserwować i jest życzliwy. Jest dobrym pośrednikiem w rozwiązywaniu konfliktów i lubi żyć w zgodzie z całym światem. Zaletą flegmatyka jest to, że potrafi słuchać. Flegmatycy często podchodzą do życia według powiedzenia „że szklanka jest do połowy pusta” – dzięki temu łatwiej im się pogodzić z porażką na ich drodze, ponieważ nie robią sobie nadziei. Flegmatyk z zasady nie lubi aktywności fizycznej, najwygodniej mu
w fotelu. Jednak gdy już miałby się na coś zdecydować to zajęcia jogi, pilates czy spacery,
a nawet spokojne truchtanie są idealne dla natury flegmatyka.
Wiadomo, że każdy z nas jest inny i te wytyczne nie są ścisłymi ramami, przecież nawet sangwinik może uprawiać jogę 😉 Ten wpis możecie potraktować jako psychozabawę, która pomoże wam rozpoznać siebie i dopasować swoje działania, decyzje czy wybory do swoich typów osobowości, a co za tym idzie – pozwoli wam działać jeszcze wydajniej, efektywniej
i z większym zaangażowaniem. Jakim typem temperamentu Wy jesteście? Lub jaką mieszanką? 😉
Pozdrawiam,
Ewa
Lol pasują wszystkie XD
Grunt to motywacja! Bez względu na tym czy jest się cholerykiem, flegmatykiem lub też osobą o melancholicznym usposobieniu trzeba wykrzesać z siebie minimum zaangażowania i zmotywować się do ruchu.
Jestem połączeniem melancholika i flegmatyka i w sumie pasują wszystkie opisy aktywności. Super się czuję, kiedy mam plan i schemat działania, lubię też czasem spokojniejszą aktywność. Ważne, żeby znaleźć taki sport, który sprawia nam przyjemność a wtedy motywacja nie będzie problemem :).
Świetny artykuł – bardzo zabawny i miło było odnaleźć w różnych typach osobowości swoje cechy charakteru 🙂 I u mnie również wyszło, że posiadam cechy charakteru z każdego typu osobowości – najbardziej z sangwinika i melancholika 🙂
jestem sangwiniczka a moje dwie ulubione aktywnosci to zumba i joga ????
Jestem melancholikiem (wycieczki górskie i rowerowe, o tak), ale uwielbiam też siatkówkę (chociaż nie jako lider).
Oj to ja jestem świetnym przykładem choleryka ????????????
Sangwinik i choleryk pasują. Jednocześnie dusza towarzystwa i indywidualista xD
A czy różne typy osobowości potrzebują różnego źródła motywacji? Co np. Najbardziej motywowałyby melancholika?
Ja to mam chyba z każdego po trochu ????
no fajnie bo mnie w tych typach wogóle nie ma!
Najbardziej do mnie pasuje flegmatyk 😀
Jakieś 80% flegmatyka 🙂 Chociaż bardzo lubię sport, nie mam większych problemów z motywacją i zdecydowanie jestem optymistką, to faktycznie wolę te sporty indywidualne, przy których raczej mogę się zrelaksować. Pilates, joga, trucht z psem po lesie – tak:D