Nie jestem fanką sklepowego mleka wegańskiego. Wspominałam Wam o tym w poprzednim poście, w którym podzieliłam się z Wami przepisami na domowe mleko kokosowe, sojowe i ryżowe ===> klik . Wiem, że wiele z Was wypróbowało tamte przepisy. Postanowiłam podzielić się z Wami kolejnymi przepisami na domowe mleko wegańskie. Tym razem migdałowe, orzechowe i owsiane. Wszystkie trzy rodzaje UWIELBIAM! Ale tylko te domowe!:)
Składniki:
- 300 gramów migdałów
- około 1,5 litra wody – jeżeli lubicie mniej aromatyczne mleko można dać więcej. Tutaj wszystko zależy od Was.
Sposób przygotowania:
Zalewamy migdały wodą i odstaw na noc. Rano przelewamy migdały przez sitko bądź gazę (pozbądź się pozostałej wody). Migdały przekładamy do miski, zalewamy wodą i blendujemy. Powstałą masę przekładamy na sitko i mocno odciskamy. Resztę masy, która zostanie na sitku ponownie zalewamy wodą, jeszcze raz zblendujemy i ponownie przełóżcie na sitko i odciśnijcie. Mleko jest gotowe do spożycia.
MLEKO ORZECHOWE
Składniki:
- około 300 gramów orzechów laskowych(możecie zastąpić je orzechami z nerkowca lub orzechami włoskimi). Jednak moim zdaniem najlepiej nadają się orzechy laskowe.
- około 1-1,5 litra wody
Sposób przygotowania:
Orzechy namoczcie na noc w wodzie. Rano wylejcie wodę z orzechów. Orzechy opłukajcie pod bieżącą wodą, umieśćcie w misce, dodajcie do nich wodę i zblendujcie na najwyższych obrotach. Przecedźcie mleko przez drobne sitko (jeżeli nie macie drobnego sitka, wybierzcie gazę). Odciśnijcie powstałą masę. Możecie ponownie zalać wodą resztę papki, która została, jeszcze raz zblendować i ponownie odcisnąć nadmiar. Wszystko, co uda Wam się odcisnąć za pierwszym oraz drugim razem jest właśnie mlekiem orzechowym. 🙂
MLEKO OWSIANE
Składniki:
- szklanka płatków owsianych,
- 600 ml wody,
Sposób przygotowania:
Płatki owsiane zalejcie wodą tak, żeby były przykryte i pozostawcie do rana. Następnie przełóżcie je do miski, dodajcie około 600 ml wody (jeżeli mleko będzie za gęste, możecie dodać więcej) i zblendujcie. Przelejcie powstałe mleko przez sitko lub gazę. Cieszcie się pysznym, domowym mlekiem owsianym.
Na pewno zastanawiacie się co można zrobić z pozostałościami po migdałach, orzechach czy płatkach owsianych?
Możecie je wykorzystać do deserów. Użyć np. do ciasta czy dodawać do owsianki. Wszystko zależy od Waszej inwencji. Możecie również po prostu zjeść pozostałości papki. Ja np. tak robię z migdałami czy orzechami.
Jak Wam się podobają nowe przepisy? Próbowałyście przygotować same mleko wegańskie w domu? Które jest Wasze ulubione? Przygotowanie domowego mleka jest naprawdę bardzo proste, tanie i nie jest pracochłonne jak to się wielu osobom wydaje. Na początek polecam Wam przygotować mleko z połowy porcji składników. Nigdy nie wiadomo czy będzie Wam smakowało. Dajcie znać jeżeli wypróbujecie któryś z przepisów lub podzielcie się swoimi. Z chęcią wypróbuję przygotować je inaczej. Pamiętajcie, że takie mleko powinniśmy wypić w ciągu 2 dni. Myślicie, że można je np. zamrozić? 😀
Pozdrawiam,
Dominika
Chodzą za mną te domowe wegańskie mleka, ale jakoś nie mogę się przekonać. Naprawdę dobrze smakują? Słyszałam bardzo różne opinie i się zastanawiam.
Każdy ma inny gust. Dlatego na początek polecam zrobić pół porcji. 🙂
Zamierzam wypróbować przepis na mleko orzechowe 🙂
Daj znać czy smakowało 🙂
Owsiane też można zrobić bez namaczania przez noc 🙂 Tak, jak wskazuje WeganNerd 🙂
Ja robię mleko wegańskie w wolnoobrotowej wyciskarce, szybko sprawnie i smacznie. Efekt dużo lepszy niż przeciskanie przez gazę. Robiłam już z kokosa i nerkowców. MEGA!
Ja robię regularnie mleka roślinne 🙂 odkąd mam blender praktycznie nie kupuję mleka w sklepie 🙂
pytanie: czy migdały mają być takie np. w platkach czy slupkach, czy mogą byc takie ze skorką w całosci??
w całości 🙂
w całości
Mam pytanie, jeśli do przygotowania mleka migdałowego potrzebujemy 1,5l wody i zalewamy migdały kilka razy, to jak podzielić wodę na porcje?
Na co wpływają te mleka ? Nie jestem weganką ani wegetarianką , ale jeśli to jakieś super zdrowe , to chętnie spróbuję 😉
Czy tego typu mleko nadaje się do kawy? 🙂
Szkoda ze nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania, tez chciałabym wiedzieć czy do kawy sie nadaje czy w migdałowym mleku wode dzieli sie na porcję??? I nie jest do konca jasny ten przepis jaka ilością wody przelewamy później przez gaze..
Ponawiam pytanie. Jak dzielić wodę np. w mleku migdałowym? Czy może za każdym razem zalewać migdały 1,5l wody?