W takie upały naprawdę ciężko jest mi cokolwiek przełknąć. O ciepłych zupach nawet nie ma mowy. Najlepszym rozwiązaniem są pyszne, domowe chłodniki. Ich przygotowanie zajmuje naprawdę niewiele czasu, a dodatkowo potrafią niesamowicie schłodzić organizm. Podzielę się dzisiaj z Wami 5 przepisami. Liczę na to, że Wy również zdradzicie swoje ulubione przepisy na chłodnik.
1. CHŁODNIK OGÓRKOWY
Składniki:
- litr jogurtu naturalnego lub kefiru,
- pęczek rzodkiewki,
- duży ogórek,
- świeży szczypiorek i koperek,
- sól, świeżo zmielony pieprz, świeży czosnek – ilość według gustu,
Sposób przygotowania:
Umyte warzywa zetrzyj na tarce ( ogórka możesz obrać ze skóry ale nie musisz, decyzja zależy od Ciebie ). Posiekaj przygotowaną ilość ząbków czosnku i dodaj do startej rzodkiewki i ogórka. Całość zalej jogurtem lub kefirem i przypraw do smaku solą i pieprzem i dodaj posiekany koper i szczypior. Schłodź chłodnik w lodówce.
2. CHŁODNIK Z BOTWINKI
Składniki:
- litr kefiru,
- pęczek botwinki,
- ogórek,
- pęczek rzodkiewki, szczypiorku, koperku,
- sok z połówki cytryny,
- 2 – 3 ząbki czosnku ( zależy od Was ),
- sól, pieprz,
- dodatkowo ugotowane jajka na twardo
Sposób przygotowania:
Umyj dokładnie botwinkę, najlepiej kilkakrotnie, ponieważ znajduje się w niej mnóstwo ziemi. Posiekaj łodygi, liście. Obierz małe buraczki i zrób z nimi to samo. Zagotuj odrobinę wody (tak, żeby przykryć tylko warzywa ). Dodaj do niej cytrynę ( niektórzy dodają również cukier ). Botwinkę gotuj do miękkości następnie poczekaj aż wystygnie. Do kefiru dodaj startego ogórka , rzodkiewkę , czosnek oraz schłodzoną botwinkę. Całość wymieszaj, przypraw według gustu i posyp szczypiorkiem oraz koperkiem. Przed podaniem schłodź w lodówce. Najlepiej smakuje z ugotowanym jajkiem na twardo :).
3. CHŁODNIK ARBUZOWY – wersja dla odważnych i lubiących połączenie słodkiego ze słonym 🙂
Składniki:
- mały arbuz,
- pół prawdziwego sera feta,
- świeża mięta,
Sposób przygotowania:
Schłodź arbuza. Wydrąż z niego miąższ, usuń z niego pestki i dokładnie go zblenduj. Przelej do miseczek, posyp u góry pokruszoną fetą i listkami świeżej mięty. Jeżeli arbuz wcześniej był schłodzony, możesz od razu podawać chłodnik.
4. GAZPACHO- CHŁODNIK PAPRYKOWO-POMIDOROWY
Składniki:
- kilogram pomidorów,
- czerwona cebula,
- czerwona papryka,
- ogórek,
- czosnek,
- sól, pieprz, , łyżka octu winnego,
- oliwa z oliwek.
Sposób przygotowania:
Sparz pomidory, obierz ze skóry. Czerwoną paprykę umyj i pokrój w kostkę. To samo zrób z ogórkiem. Wszystkie warzywa zblenduj ze sobą. Dodaj do nich ocet i przyprawy, a na końcu oliwę z oliwek. Jeżeli chcesz, możesz całość przetrzeć jeszcze dokładnie przez sitko. Podawaj schłodzony z wybranymi przez siebie warzywami np, kawałkami świeżych pomidorów lub grzankami.
5. CHŁODNIK ZE SZPINAKU
Składniki:
- 300 gramów świeżego szpinaku,
- 600 gramów kefiru,
- pół cytryny,
- pęczek koperku,
- 2 ząbki czosnku,
- sól, pieprz, jajko ugotowane na twardo,
Sposób przygotowania:
Dokładnie umyj liście szpinaku , poszatkuj i podgotuj na patelni. Kiedy się skurczy, przełóż do miski (jeżeli kawałki są za duże, poszatkuj je jeszcze raz ) i zalej kefirem. Całość dokładnie wymieszaj. Dodaj sok z cytryny, czosnek oraz posiekany koperek. Dopraw do smaku i schłodź w lodówce.
Jaki jest Wasz ulubiony chłodnik? Wolicie chłodniki owocowe czy wytrawne Ja zdecydowanie jestem fanką tych drugich. Przygotowujecie dla swoich bliskich taki rodzaj zupy, a może gustujecie tylko w ciepłych zupach? Jeżeli macie jakieś ciekawe przepisy na chłodni, podzielcie się nimi. Z chęcią wypróbuję coś smacznego, domowego i sprawdzonego. Upałów nie widać końca, dlatego duża ilość przepisów na chłodnik może przydać się każdej z nas. 🙂
Pozdrawiam,
Dominika