Jakiś czas temu na blogu pojawiły się posty, opisujące niektóre wartości odżywce. Jednak nie wspomniałam Wam jeszcze o węglowodanach, nazwanych również cukrowcami albo sacharydami . Odgrywają ważną rolę dla naszego organizmu. Największy błąd, który można popełnić, to wyeliminować je całkowicie ze swojej diety. Są one codziennym źródłem energii dla naszego ciała.
Węglowodany możemy podzielić na:
- proste – znajdują się między innymi w owocach, warzywach, produktach mlecznych, cukrze rafinowanym, słodyczach, białym chlebie, białym ryżu oraz w makaronie pszennym. Ich cechą jest to, że organizm szybko je trawi i wchłania. Składają się z glukozy, fruktozy, galaktozy, laktozy, sacharozy.
- złożone – znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych, warzywach strączkowych oraz bogatych w skrobię. Ich cechą jest to, że organizm znacznie dłużej je trawi. Składają się ze skrobi, glikogenu, błonnika.
Czy węglowodany proste są szkodliwe dla Naszego organizmu?
Odpowiedź brzmi nie wszystkie. Nienajlepszy wpływ na nasze zdrowie oraz sylwetkę mają produkty, które zawierają przetworzone węglowodany proste. Mówimy między innymi o produktach, które zawierają dużą ilość cukru oraz kcal.
W tabelce przedstawię Wam przykładowe zdrowe źródła zdrowych węglowodanów prostych oraz mniej wartościowych.
Źródła zdrowych węglowodany prostych | Źródła złych węglowodanów prostych |
Jabłka, | Czekolada, |
Żurawina, | Białe pieczywo, |
Banan, | Cukier rafinowany, |
Kiwi, | Ciastka |
Co powinniśmy wiedzieć o węglowodanach złożonych?
Znajdziemy je między innymi w produktach pełnoziarnistych np.: pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż, owsianka, otręby. Jak już wspominałam na początku, są one znacznie dłużej trawione przez organizm. Dostarczają Nam energię powoli, a nie tak jak w przypadku węglowodanów prostych od razu.
Do naturalnych źródeł węglowodanów złożonych możemy zaliczyć:
- otręby,
- gryka,
- jęczmień,
- kukurydza,
- owsianka,
Jaki procent dziennego spożycia kcal. powinny zajmować węglowodany?
W przybliżeniu ilość spożytych węglowodanów jednego dnia nie powinna przekraczać około 50-60 % dziennego zapotrzebowania na kcal. Należy pamiętać, że za duża ilość spożywanych węglowodanów powoduje tycie. Dlatego, że ich nadmiar jest zamieniany w tłuszcz, który osadza się w komórkach tłuszczowych najczęściej w okolicach brzucha.
Podsumowując:
W swojej diecie powinniśmy uwzględniać węglowodany proste TYLKO w postaci owoców, warzyw bądź produktów mlecznych o niskiej zwartości cukru. Jednak główny, źródłem energii dla Naszego organizmu powinny być węglowodany złożone.
Informacja dla osób trenujących:
Do 30 minut po treningu warto jest spożyć produkt zawierający węglowodany proste np: banan. Dzięki temu Nasz organizm dostanie dużą dawkę energii i będziemy mogli zająć się przygotowaniem wartościowego posiłku po treningu.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominika
Artykuły z którymi warto się zapoznać:
źródło obrazka: google.pl
Te złe węglowodany proste są zdecydowanie bardziej uzależniające 🙂
Generalnie staram się stosować do zasady żeby zjadać głównie węgle złożone + owoce, ale czasem się nie da wytrzymać bez czekolady 🙁
(wszystkie posty na fb mają ode mnie like ^^,)
Z tymi weglami po treningu trzeba uwazac gdy sie cwiczy wieczorkiem 🙂 by nie przegiac 🙂
To prawda. Ale najgorsze co można zrobić to nie zjeść 🙂
Jaki rozkład BTW polecacie na redukcji??