niedziela, 17 marca, 2024
Strona głównaCiekawostkiZielona herbata właściwości lecznicze wady i zalety

Zielona herbata właściwości lecznicze wady i zalety

Zielona herbata posiada charakterystyczny gorzki smak, który nie każdemu smakuje. Na rynku możemy spotkać wiele smaków zielonej herbaty np.:  z ananasem, z jaśminem, z opuncją  itd. Aby wydobyć 100% wartości zielonej herbaty, nie zalewamy jej wrzątkiem (temperatura powinna być poniżej 90 stopni). Czas parzenia herbaty jest również bardzo ważny. Od 2-3 minut będzie działała pobudzająco a od 5-6 min. uspokajająco. Pamiętajmy, że najlepsza jest herbata liściasta.

Napar z zielonej herbaty ma właściwości hamujące rozwój bakterii, ma działanie antynowotworowe, działa pobudzająco na pęcherz, wspomaga odchudzanie, przyśpiesza metabolizm. Jest też bogatym źródłem witamin z grupy B, C, E oraz K oraz minerałów, takich jak magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem czy jod.

Pijąc ją powinniśmy zachować umiar, ponieważ zawiera ona teinę ( podobnie do kofeiny działa pobudzająco na organizm. ) Zielona herbata nie jest polecana osobą narażonym na anemię –małym dzieciom, kobietom w ciąży czy wegetarianom, ponieważ zawarte w niej flawonoidy mogą zaburzać wchłanianie żelaza.

Zielona herbata ułatwia odchudzanie

Katechinom to substancja dzięki której zielona herbata posiada swoje właściwości odchudzające. Mają one istotny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej ale przede wszystkim hamują wchłanianie tłuszczów oraz przyśpieszają ich zużycie przez organizm człowieka.

Wspomaga sprawność umysłową

Teina znajdująca się w składzie zielonej herbaty, działa podobnie jak kofeina w kawie – pobudza organizm. Po wypiciu herbaty z zawartością teiny, zwiększają się nasze zdolności fizyczne i umysłowe. Mija natomiast uczucie senności i zmęczenia. Trzeba jednak pamiętać, że pobudzająco działa tylko świeży napar herbaty – parzony do 3 minut. Dłużej parzona herbata ma działanie relaksacyjne.

Zielona herbata wspomaga nasz układ krążenia

W swoim składzie zawiera wiele cenny substancji, które rewelacyjnie sprawdzają się w profilaktyce chorób układu krążenia. Zapobiega powstawaniu nadciśnienia, obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca czy choroby wieńcowej. Dlaczego ? Zielona herbata dzięki swoim właściwością zwiększa przepustowość naczyń krwionośnych – przez co odkłada się z nich mniej złogów.

Zielona herbata przeciwdziała cellulitowi

Zielona herbata działa moczopędnie, przez co nasz organizm oczyszcza się z wszelkiego rodzaju toksyn. Działanie moczopędne przyczynia się również do likwidowania obrzęków. Właśnie dzięki temu picie naparu z tej herbaty działa rewelacyjnie w walce z cellulitem.

Zielona herbata ma też swoje WADY

Przede wszystkim przyczynia się do powstawania anemii, poprzez substancje które hamują przyswajanie żelaza z jedzenia. Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś ograniczyć bądź całkowicie zrezygnować z picia zielonej herbaty z powodu ryzyka wystąpienia wad płodu. Trzeba również pamiętać, że w tej herbacie jest zawarta kofeina, która zwiększa ryzyko wystąpienia poronień – zwłaszcza jej nadmierne spożycie. Picie zielonej herbaty powoduje również problemy żołądkowe, ponieważ wzmaga ona wydzielanie soków żołądkowych. Właśnie między innymi dlatego osoby cierpiące z powodu zgagi, nudności czy chorujące na zespół jelita drażliwego powinny ograniczyć bądź zrezygnować z picia tej herbaty a już na pewno nie pić jej na pusty żołądek

Podsumowując...

Zielona herbata jest zdrowa pod warunkiem, że zachowujemy umiar i nie jesteśmy narażeni na anemię. Powinna być również odpowiednio zaparzona. Jak często pijecie zieloną herbatę? Wybieracie smakową czy zwykłą?:)

Podobne posty: 

  1. Jak się pozbyć cellulitu ?  
  2. Czerwona herbata – właściwości
  3. Olejek rycynowy i jego zastosowanie
RELATED ARTICLES

9 KOMENTARZE

  1. Jak któraś nie znosi smaku zielonej herbaty – ja osobiście się krzywie na samą myśl 😀 to polecam dodać łyżeczkę miodu bądź soku malinowego. Smak będzie bardziej znośny a nie osłabi to właściwości herbatki tak jak np. cukier 🙂

    • Jeżeli nie odpowiada Ci smak herbaty zielonej, to zamiast słodzić próbuj innych rodzajów! Polecam senchę lub banchę, są bardzo delikatne, a jak kupisz smakowe z jakimiś kwiatami to już w ogóle 🙂 Tylko trzeba pamiętać, o krótkim parzeniu, wtedy napar jest delikatny. Najlepiej podejść do herbaciarni to doradzą.
      Ja to jestem uzależniona od zielonej herbaty ;D

    • Może źle parzysz? Mi też kiedyś nie smakowała, ale teraz piję jak tylko mogę 😉 A dla ścisłości, temperatura wody 60-70 stopni. Nie żebym stała z termometrem, po prostu na oko dolewam do wrzątku zimnej wody i dopiero wkładam zaparzacz z listkami w środku.
      Możesz też popróbować smakowych. No i sama atmosfera picia dużo robi. Lubie się przy zielonej herbacie odprężyć, puścić klimatyczną muzykę… 🙂

  2. Codzienne picie zielonej herbaty nie jest wskazane dla mieszkańców Polski, ponieważ w dużym skrócie może rozwalić wątrobę, jest to napój dość nowy dla naszej populacji, wiec uważałabym z częstym piciem jej 😉

  3. Ja się zrazilam do zielonej herbaty. Od 3 lat piłam ja systematycznie rano do śniadania i zdarzało się również w pracy. Początkiem tego roku zaszlam w ciążę.
    Zielona herbata wyplukuje kwas foliowy…
    I niestety poronilam

  4. Problem z zelazem niestety spotkal mnie. Mam duze sklonnosci do anemi, moj organizm nie lubi wchlaniac zelaza i wit B wiec zaleceniem lekarza bylo zaprzestanie picia zielonej herbaty calkowicie. I jak tu zyc skoro ja ją uwielbiam? 🙁 teraz tylko od czasu do czasu popijam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular