wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaTreningJak ćwiczyćTrening z Kettlebell - z czym to się je?

Trening z Kettlebell – z czym to się je?

Jesteś ciekawa jak powinien wyglądać prawidłowy trening z kettlebell? Ten wpis jest dla Ciebie! Kiedy pierwszy raz zobaczyłam trening z kettlebellem, pomyślałam sobie: “no dobra, ale po co ktoś miałby machać kulką armatnią z uchwytem?”. Pewnie myślałabym tak nadal, gdyby nie nuda w autobusie w drodze do pracy 😉 Przeglądałam różnorakie strony i obecnie jestem całkiem szczęśliwą posiadaczką sześciokilogramowego kettlebella i nie mogę się nim nacieszyć.

Co to jest kettlebell?

Jest to przyrząd do ćwiczeń, swym wyglądem nieco przypominający kulkę armatnią z uchwytem. W ramach ciekawostki historycznej – przygotowując wpis, zgłębiłam nieco historię kettlebella i okazało się, że pierwotnie był to przyrząd wykorzystywany przez rosyjską armię do ćwiczeń.

Od tradycyjnych ciężarków różni się tym, że waga kettlebella jest rozłożona mocno nierównomiernie, przez co angażuje on w trening więcej mięśni. Dodatkowo, dla Pań, które cenią sobie smukłą sylwetkę z delikatnie tylko zarysowanymi mięśniami, jest on przyrządem idealnym do treningów. Nie prowadzi do nadmiernego rozbudowania mięśni, za to znakomicie pobudza do pracy więcej ich partii.

Jaką wagę wybrać dla siebie?

Ketllebelle występują w różnych wersjach wagowych. Informacje, jaką wagę wybrać, różnią się w zależności od źródła. Jedne wprowadzają rozróżnienie ze względu na płeć, inne – polecają przy doborze ciężarka kierować się raczej trenowaną partią ciała. Jednak uważam, że człowiek człowiekowi nierówny – jedna kobieta przy 4kg uzna, że to nie do udźwignięcia (np. ja na samym początku mojej przygody ;)), a druga – że 10kg to zdecydowanie za mało. Dlatego też uważam, że przy doborze kettlebella dla siebie powinnyśmy się kierować badaniem “macanym” 😉 Zanim zdecydujemy się nabyć kettlebell, warto wybrać się do sklepu i wypróbować różne opcje. Pozwoli to uniknąć zniechęcenia zbyt małym wysiłkiem – przy doborze zbyt niskiej wagi – lub kontuzji – przy zbyt dużej wadze i nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeniach.

Czy są jakieś przeciwwskazania do ćwiczeń?

Ze względu na intensywność treningu z kettlebellem, szczególną ostrożność powinny zachować:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby z wadami postawy,
  • osoby mające problemy z kręgosłupem.

Jednak wszelkie źródła są zgodne – po uprzedniej konsultacji z lekarzem, prawidłowo (najlepiej pod nadzorem) wykonywane ćwiczenia  z kettlebellem nie zaszkodzą. Przeciwnie, przykładowo u osób, które mają problemy z kręgosłupem, trening może pomóc.

Jedyną kategorią osób, która nie może ćwiczyć z kettlebellem są osoby, którym lekarz zabronił dźwigania ciężarów.

Jak ćwiczyć?

W internecie jest wiele przykładowych ćwiczeń czy zestawów, jednak na pierwszy trening, lub nawet kilka, radzę jednak wybrać się na siłownię, gdzie trener pokaże, jak prawidłowo ćwiczyć. Jest to o tyle istotne, że przy nieprawidłowym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń, ryzyko kontuzji jest duże, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na kettlebella o dużym ciężarze.

Dla osób, które potrafią już prawidłowo ćwiczyć, ale chcą urozmaicić swoje treningi, załączam przykładowe treningi, które można znaleźć na youtube lub poprzez google.

 

 

http://4.bp.blogspot.com/-H3PhbRcyqW8/Uai-dEc7RJI/AAAAAAAACkQ/UXXN6LCAlF4/s1600/ech803_001.jpg

 

Są to tylko przykładowe treningi, w internecie można ich znaleźć o wiele więcej. Zachęcam do poszukiwań!

A Wy, czy macie już kettlebella? A może próbowałyście ćwiczeń z nim na siłowni, ale nie przypadł Wam do gustu? Czy znajdzie się choć jedna, która po tym wpisie rozważy zakup? 😉

Martyna
Martyna
Studentka, początkująca fanka fitnessu o zaawansowanym stadium uwielbienia dla szynszyli. Poza puchatymi futerkami interesuję się też typowo babskimi kwestiami: z pasją kupuję coraz to nowsze, naturalne maski i odżywki do włosów, godzinami krążąc po domu w foliowym czepku na głowie. ;)
RELATED ARTICLES

6 KOMENTARZE

  1. Akurat wpis idealny dla mnie, bo jutro zamierzam to kupić. Jednak teraz trochę się waham, mam wadę postawy i się boję czy to jednak nie zaszkodzi.

  2. Jeszcze z czajniczkami nie ćwiczyłam, ale jak tylko będę mieć okazję, to chętnie sprawdzę Twoje propozycje!

  3. Na pierwszym filmiku dziewczyna ma tragiczną technikę, nie polecam się na nim wzorować, kolejne dwa lepsze, choć też nie jestem do nich w 100% przekonana. Generalnie w przypadku treningu z kettlami, podobnie jak w przypadku wszystkich treningów z obciążeniem polecam udać się do dobrego trenera (z doświadczeniem w kwestii treningu z kettlami), bo niestety trening niepoprawny technicznie może spowodować poważne kontuzje (podobnie jak wszystkie inne treningi z obciążeniem).

    W źródłach ogólnodostępnych internetowych (ale najlepiej po kilku początkowych treningach z trenerem pod kątem wypracowania poprawnej techniki w przynajmniej podstawowych ćwiczeniach) polecam bloga http://powerworkout.blog.pl/

  4. Hej, prosze doradz mi jakie cwiczenia powinnam wybrac. Mam 172 i waze ok. 58 kg, nie czuje sie grubasem jednak po ciazy chcialabym cos zmienic. Chcialabym wiedziec jakie cwiczenia powinnam wykonywac by wyszczuplic i ujedrnic uda i posladki, dodam tylko ze jest sporo do zrobiebia bo mimo braku nadwagi miesnia u mnie zero.. do tego te okropne bryczesy. Nie chce tylko bywszystko zamienilo sie w miesien ale takze przy okazji odrobine wysmuklic. Zaczelam biegac dwa trzy razy w tyg, do tego codziennie wykonuje serie ok 50przysiadow, jak starcza mi sil to z obciazeniem, agdy nie moge biegac lapie za skakanke i cwicze ok4min trzy razy dziennie. Wykonuje to juz od miesiaca i nic. Moja dieta jest fajnie zbilansowana wiec z odzywianiem nie ma problemu. Doradz mi prosze jakie cwiczenia sa dla mnie. Dzieki 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular