Dzisiejszy post będzie zdecydowanie różnił się od tych, które pojawiają się na moim blogu. Jednak jest to specjalna okazja :). Już za 3 dni większość z Nas zasiądzie przy stole wigilijnym ze swoimi bliskimi. Najwyższa pora zabrać się za świąteczne prezenty, porządki domowe itd. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Już Wam odpowiadam na to pytanie 🙂

1) Najważniejsza jest organizacja! 

Wiele osób pracuje w poniedziałek i we wtorek. Osobiście uważam, że 24 grudnia WSZYSCY powinni mieć wolne. Nigdy nie robię zakupów tego dnia. Wiem, że pracownicy sklepów będą musieli zostać tak długo w pracy aż wyjdzie ostatni klient. Na pewno śpieszy im się do własnych rodzin i jedyne o czym marzą, to szybko skończyć pracę i zacząć świętować ten jedyny dzień w roku. Aby dopiąć wszystko ” na ostatni guzik ” zostaje więc weekend. Gwarantuję Wam, że w ciągu tych dwóch dni można przygotować naprawdę dużo! 🙂 Wystarczy dobrze zorganizować sobie czas.

Sama rozplanowałam wszystko tak:

Dzisiaj zabieram się za ostatnie zakupy – o godzinie 9:00 nie ma jeszcze tak dużo osób ( przynajmniej mi się tak nie zdarzyło ). Dzień wcześniej rozplanowałam sobie na kartce porządki świąteczne i powiesiłam ją na lodówce. Dzięki tej liście wiem co muszę dzisiaj sprzątnąć a jakie czynności zostawiam sobie na jutro.

Moja rozpiska prezentuje się tak: 

  •  sobota – sprzątanie sypialni (odkurzanie, wycieranie kurzów, mycie podłogi, układanie w szafie,  zmiana pościeli ) , łazienka – ( mycie kabiny prysznicowej i kafelek na ścianie oraz podłodze )
  •  niedziela – generalne porządki w dużym pokoju + mycie szafek, blatów, płyty w kuchni,
  •  poniedziałek – podłogi, dodatki świąteczne, umycie wszystkich luster, choinka,

Dzięki temu, że okna umyłam kilka dni temu, to nie znalazły się one na mojej liście.

Na mnie naprawdę taka rozpiska wpływa pozytywnie. Porządkami w mieszkaniu zajmuję się sama,  ponieważ mój Facet pracuje. I właśnie dzięki tak dobrze rozplanowanymi czynnościami nie muszę się stresować, że nie zdążę i mogę znaleźć czas na filiżankę kawy 🙂

Taką samą listę możesz sobie przygotować na potrawy Wigilijne:).

szal-swiatecznych-zakupow-tlumy
źródło: google.pl

2) Spokój, harmonia i bez pośpiechu.

Pamiętajcie, że stresowanie się, krzyki itp. nie przyśpieszą Waszej pracy ani nie wpłyną na nią pozytywnie. Jeżeli macie w domu pomocników, to usiądźcie z Nimi przy stole i razem zaplanujcie czym każdy z Was się zajmuję.

Osobiście uważam, że nawet przedszkolaki powinny pomóc. Wystarczy, że posprzątają swoje zabawki a już będą miały własny wkład w atmosferę Świąteczną 😉

3) Nigdy nie zostawiaj wszystkiego na 23 i 24 grudnia! 

Nawet jeżeli wiesz, że zdążysz to naprawdę nie ma sensu stresować się 24 grudnia przez cały dzień i do ostatniej chwili robić porządki. Czy nie lepiej byłoby tego dnia mieć już wszystko prawie gotowe?

Pamiętajcie, że jaka Wigilia, to taki cały rok!

Zdaję sobie sprawę, że niektórzy z Was nie mają wyboru i będą musiały wszystko przygotować dzień przed Świętami ( albo nawet tego samego dnia ). Wtedy spróbujcie się nie stresować. Nie warto jest psuć atmosfery  kłócić się ze swoimi bliskimi 🙂

A Wy jakie macie sposoby na przygotowanie tego ważnego dnia bez stresu ?:) 

Życzę Wam miłych porządków i spokojnych zakupów!

Pozdrawiam,

Dominika

3 KOMENTARZE

  1. ooooj! my się z mamą tak zorganizowałyśmy, że na poniedziałek i wtorek zostanie jeden pokój do posprzątania oraz gotowanie! sama nie mogę w to uwierzyć!:)) Wesołych Świąt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.