Home Ciekawostki Szybka przemiana materii – co ma na nią wpływ? Jak przyśpieszyć przemianę...

Szybka przemiana materii – co ma na nią wpływ? Jak przyśpieszyć przemianę materii?

5
6256

Jakie jest marzenie każdej kobiety? Książę na białym koniu, biały Mercedes, milion par szpilek? Nie! Marzeniem każdej dziewczyny jest to, aby jeść i nie tyć albo, żeby ten tłuszczyk szedł ewentualnie w biust, a nie w biodra.

Każda z nas ma taką koleżankę, która mimo tego, że je dużo i często niezdrowo, wygląda niczym modelka Victorii Secrets? Dlaczego tak się dzieje? Dobre geny, szybka przemiana materii? Co w praktyce oznacza ta druga opcja i co ma na nią wpływ? Zapraszam do dalszej części wpisu.

Szybka przemiana materii (inaczej szybki metabolizm) to bez wątpienia bardzo ważna kwestia w walce ze zbędnymi kilogramami. Z jej pomocą utrzymamy wymarzoną wagę i przy okazji będziemy miały dużo energii na co dzień! Jednym ze sposobów na przyspieszenie metabolizmu naszego organizmu jest przyjmowanie suplementów diety. Jeżeli chcecie poczytać o zdrowych suplementach, zapraszam Was tutaj.

Prowadzisz zdrowy styl życia? Poznaj suplementy wskazane dla osób aktywnych fizycznie

Poznajcie również naturalne sposoby na przyśpieszenie przemiany materii.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób zachować prawidłowy metabolizm na dłuższy okres czasu, musimy dowiedzieć się jakie problemy są związane z tym procesem.

Katujesz się dietą, ćwiczysz jak robot, a Twoja waga stoi w miejscu lub schodzi w dół w żółwim tempie? Przyczyną takiej sytuacji może być po prostu wolna przemiana materii. Spowolniony metabolizm naszego organizmu ma kilka przykrych konsekwencji m.in. nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej i większą nadwagę. Otyłość wywołuje wiele groźnych chorób takich jak choroby serca, krążenia czy stawów.

Ale od czego właściwie zależy szybkość przemiany materii? Głównie jest to uwarunkowane naszym wiekiem, płcią i genami. Na nasze nieszczęście to zazwyczaj mężczyźni o wiele szybciej spalają tkankę tłuszczową niż kobiety. Zwolniony metabolizm najczęściej występuje w przypadku osób starszych. Istnieją pewne objawy, które mogą powodować wolną przemianę materii a mianowicie osłabienie, brak energii, odczuwanie zimna i brak spadku wagi mimo stosowania odpowiedniej diety.

Metabolizm czasem bywa spowolniony przez zbyt małą aktywność fizyczną (tak, brak ruchu skutecznie go obniża), stosowanie niskokalorycznych diet, niespożywanie warzyw i owoców, które są bogactwem bardzo cennego podczas odchudzania błonnika.

Wychodzisz z domu bez śniadania? Nie spodziewaj się, że Twój metabolizm będzie działał jak potrzeba. Jeśli nie jadasz tego najważniejszego w ciągu dnia posiłku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu dnia dopada Cię ogromny głód i pozwalasz sobie na niezdrowe przekąski. Zamień 3 posiłki na 5-6. Niech będą mniejsze, ale spożywane częściej. Dzięki temu Twoja przemiana materii przyspieszy!

Jeśli mimo tego i tak podczas pracy lub lekcji w szkole odczuwasz głód i masz ochotę coś przekąsić, niech będą to owoce lub orzechy! Słodkim batonikom, czekoladkom i czipsom mówimy stanowcze nie!

Samą dietą niestety nie przyspieszysz metabolizmu swojego organizmu. Szybka przemiana materii wiąże się z aktywnością fizyczną! Zalecane są min. 45 minutowe spacery, zamienienie windy na schody czy samochodu na rower (korzystajmy z pogody!).

Kolejna kwestia to woda. Pij jej minimum 8-10 szklanek dziennie. Uwaga! Zupy, jogurty i soki to nie woda. Jeśli obecnie pijesz jej dużo mniej, to stopniowo zwiększaj jej udział w swoim menu. Pamiętaj – szybka przemiana materii jest uzależniona od odpowiedniego nawodnienia naszego ciała. Błonnik to bardzo cenny składnik, który wspomaga metabolizm i w znacznym stopniu pomaga naszemu organizmowi z trawieniem. Gdzie znajdziemy ten zdrowy cukier? Głównie w warzywach i owocach, grochu, otrębach, pieczywie pełnoziarnistym.

Co oprócz wody jest polecane na zwiększenie szybkości przemiany materii? Picie zielonej herbaty! Ja na początku nie mogłam się do niej przekonać, ale teraz jest moim codziennym rytuałem i mimo tego, że piję ją bez cukru smakuje całkiem dobrze. To świetny sposób na odprężenie po ciężkim dniu! Jeżeli chcecie poznać inne właściwości zielonej herbaty – zostawiam Wam link do wpisu.

Zielona herbata właściwości lecznicze wady i zalety

 

Komponując menu, zwracaj uwagę na to, aby produkty w nim zawarte miały w swoim składzie dużo witaminy C i B. Jakie więc będą bogactwem witamin z grypy B? Chude mięso, mleko, rośliny strączkowe, wszelkiego rodzaju pełnoziarniste kasze i makarony oraz drób. Dużo witaminy C znajdziemy natomiast w pomidorach, brokułach, truskawkach, czerwonej papryce czy jagodach. Same pyszności, prawda dziewczyny?

Uwaga! Głodówka w żadnym wypadku nie przyspieszy Twojego metabolizmu! Twój organizm nie wymaga od Ciebie aż tak restrykcyjnych rozwiązań. Głodzenie się działa wręcz odwrotnie – spowalnia przemianę materii, odejmuje energii i dokłada nerwów! 🙂

Na dobry i szybki metabolizm mają wpływ także takie produkty jak papryczki chilli. Te małe, ostre warzywka zawierają kapasaicynę (jest ona odpowiedzialna za ich ostry smak). Sprawia ona także, że spożywanie papryczek chilli może zwiększyć metabolizm aż o 10%! Ważne jest to, żeby robić to zaraz po posiłku.

Jeżeli znacie inne metody, zdrowe metody przyśpieszające metabolizm, koniecznie dajcie znać w komentarz.

Pozdrawiam,

Roksana

21-letnia studentka technologii cyfrowych, z zawodu technik żywienia, najbardziej lubiąca spędzać czas w kuchni tańcząc z garami (ewentualnie testować kosmetyki).

5 COMMENTS

  1. Jeszcze bardzo dobrze jest wypić rano zaraz po wstaniu z łóżka szklankę ciepłej wody z cytryną 🙂 Ja daję pół cytryny na szklankę!

    • Cześć, niestety dostaję tyle wiadomości, że nie jest to łatwa sprawa. Nie nadążam odpisywać. 🙁

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here