Trenujesz, zdrowo się odżywiasz i nie wiesz dlaczego efekty, które jeszcze niedawno widziałaś w lustrze po prostu zniknęły? Prawdopodobnie zmagasz się z efektem jojo – największym wrogiem płaskiego brzucha każdej kobiety. Na szczęście możesz z nim walczyć, a ja podpowiem Ci jak go pokonać.

Zacznijmy od początku …

EFEKT JOJO – Najprościej tłumacząc, jest to nic innego jak wahanie masy ciała poprzez chudnięcie oraz nabieranie dodatkowych kilogramów.

Za szybko chcesz schudnąć

Twój cel – 10 kilogramów w miesiąc? Od razu muszę Ci napisać, że jest on nierealny! Może i schudniesz te 2,5 kilograma na tydzień, ale za to szybko przybierzesz dodatkowe kilogramy.  Przyjmuje się, że zdrowe chudnięcie polega na powolnym zrzucaniu wagi. Najlepiej jest chudnąć około 0,5-1 kg tygodniowo. Dlatego nie stawiaj sobie nierealnych celów – nie oszukaj samej siebie.

Zapominasz o aktywności fizycznej i stawiasz tylko na dietę

Ok postawiłaś na dietę i myślisz, że to wystarczy? Masz rację – dieta jest bardzo ważna. W końcu odpowiada za 70% efektów ale trzeba połączyć ją z treningami. Brak aktywności fizycznej spowalnia tempo Twojego metabolizmu. Nie będę już wspominała o efektach wizualnych sylwetki. Dlatego zaleca się trening minimum 3 razy  w tygodniu.

Powrót złych nawyków

Huraaa! Udało Ci się! Na wadze widzisz wymarzone wartości. Co z tego, jeżeli z momentem osiągnięcia celu chcesz wrócić do starego życia? Tak się nie da! Żeby utrzymać to, co wypracowałaś musisz nadal prowadzić zdrowy styl życia. Jeżeli masz silną wolę, możesz pozwalać sobie na oszukany posiłek np. raz w tygodniu. Nie rób tego jeżeli jeszcze nie jesteś na tyle silna psychicznie, żeby nie przedłużyć sobie go np. o tydzień.

Wyeliminowałaś tłuszcze? To błąd!

Tłuszcze są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W trakcie redukcji powinnaś zadbać o minimalną wartość tłuszczu 0,5-1g na kg Twojej masy ciała.Tłuszcze biorą udział w syntezie hormonów tkankowych, bez nich będzie to nie możliwe. Rozpuszczają także witaminy takie jak A, D, E, K, które bez ich udziału nie będą w stanie wchłonąć się. Oczywiście powinnaś wybierać wyłącznie zdrowe tłuszcze i o nich możesz przeczytać tutaj ===> klik.

Woda, woda i jeszcze raz woda!

Ograniczenie spożywania wody jest błędem! Jeżeli tak robisz, koniecznie przestań się do tego stosować. Woda jest bardzo ważna dla Twojego organizmu. Około 70% ciała ludzkiego składa się właśnie z wody. Przyjmuje się, że na każde 30 kg masy ciała przypada 1 litr wody. Aby obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na wodę możemy podzielić swoją wagę przez 30.

UWAGA! Efekt jojo mogą powodować czynniki genetyczne. Dlatego warto skonsultować się z dietetykiem, który na pewno zaleci wykonanie ważnych badań.

Dziewczyny, pamiętajcie, że chudnąc trzeba przede wszystkim z głową! Pobadanie w obłęd i dążenie do jak najlepszych efektów w jak najkrótszym czasie jest wielkim błędem. Narzucając swojemu organizmowi takie tempo i wymagając od niego niewykonalnego robicie sobie krzywdę.

Pozdrawiam,

Dominika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.