Jesteś w stanie wyobrazić sobie tydzień bez jedzenia? Niestety – na tym właśnie polega detoks sokowy, który opiera się na zastępowaniu posiłków zdrowymi, świeżo wyciskanymi sokami. Dla jednych jest to całkiem przyjemna sprawa, inni uważają taki detoks sokowy za największą katorgę. 

DETOKS SOKOWY MODA

Tzw. dieta sokowa stała się ostatnimi czasy bardzo modna i setki tysięcy ludzi na całym świecie chętnie z niej korzystają. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy faktycznie przebywanie całego tygodnia na “diecie”, której główną zasadą jest picie wyłącznie naturalnych soków może być zdrowe?

Co właściwie ma na celu detoks sokowy?

Dieta sokowa stosowana jest w celu oczyszczenia organizmu z toksyn i niepotrzebnych składników. Spożywanie soków, które są źródłem witamin, bardzo korzystnie wpływa na zregenerowanie i odkwaszenie całego naszego organizmu.

Dieta sokowa to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zafundować swojemu organizmowi oczyszczenie. Kilka dni (3, 5 lub 7) tylko i wyłącznie na sokach sprawi, że organizm się wyciszy. Dzięki takiemu detoksowi poprawi się nie tylko nasze zdrowie, ale także stan skóry, włosów i paznokci.

Podstawowym założeniem jest czas: 3,5 lub 7 dni.

Dietetycy odradzają dłuższe stosowanie tego detoksu, gdyż może mieć on niekorzystny wpływ na nasz organizm. W trakcie diety, poza sokami, można pić wodę, a najlepiej… dużo wody. Każdy dzień należy zaczynać od szklanki wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny.

Cukrzyca czy nadciśnienie dyskwalifikują nas oczywiście z korzystania z tego rodzaju diety. Nie powinna być ona także stosowana przez osoby, które pracują fizycznie, sportowców czy kobiety w ciąży.

Uwaga! Nie zaleca się stosowania pełnej kuracji częściej niż raz na 4 miesiące. Jednak od czasu do czasu, zafundowanie sobie wersji dwu lub trzydniowej nie będzie przestępstwem.

Soki owocowe należy pić do południa. Dostarczy to naszemu mózgowi energii do działania, i pozwoli spalić cukry w nich zawarte. Po południu zaleca się spożywanie soków warzywnych, ewentualnie takich, z małym dodatkiem owoców. Soki można doprawiać imbirem, który rozgrzewa organizm i działa antybakteryjnie.

Podczas detoksu należy odstawić kawę, mocną herbatę i alkohol. W niektórych wersjach diety sokowej można również jeden z pięciu soków zastąpić posiłkiem: sałatką lub zupą. Soki, najlepiej jest przygotowywać samodzielnie w wyciskarce do owców.

W sieci działa obecnie wiele firm, które oferują kurację oczyszczającą z dostawą do domu. Za taką usługą trzeba jednak będzie słono zapłacić. Gdzie można zamówić soki? A no np. na juicysokiwyciskane.pl.

Kolejną wadą takiego detoksu jest to, że jedynie naprawdę silne i zdeterminowane osoby są w stanie go wytrwać. Mam koleżanki, które poddały się już po pierwszym dniu.

Dieta ta, jak każda inna, posiada swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że detoks sokowy prowadzi do wycieńczenia organizmu, gdyż jest mu dostarczana zbyt mała ilość składników odżywczych. Podczas terapii sokowej będziemy też niestety niesamowicie zmęczone i apatyczne. Bóle głowy również nie powinny szokować.

Niektórzy specjaliści od żywienia apelują, że dieta sokowa nie jest zdrowa nie ma potrzeby sięgania po nią. Organizm posiada bowiem właściwości samooczyszczania i nie jest mu potrzebna dodatkowa pomoc.

Podczas trwania diety sokowej zabrania się wykonywać wszelakich ćwiczeń, gdyż organizm po prostu nie będzie miał na nie siły i nie będzie posiadał niezbędnych do spalania składników.

Jeżeli jednak czujecie się zdrowe i zdeterminowane to dieta sokowa jest dla Was! Nie warto od razu zaczynać od 7-dniowej kuracji. Na początek polecam te dwu lub trzydniowe. Zaleca się jednak uprzednia konsultacja ze specjalistą, który doradzi nam czy wgl warto zaczynać taką przygodę. A jakie jest Wasze zdanie o diecie sokowej? Jestem bardzo ciekawa – koniecznie dajcie znać w komentarzach. Jak dla mnie – to całkiem ciekawa opcja.

Przeczytaj również:

Pozdrawiam,

Roksana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.