niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaTreningJak ćwiczyćBoot Camp - trening funkcjonalny na świeżym powietrzu

Boot Camp – trening funkcjonalny na świeżym powietrzu

W ofertach klubów fitness, trenerów personalnych coraz częściej przewija się nazwa Boot Camp. Wiele z was na pewno już ją widziało, część z pewnością zastanawia się, jakiego typu to zajęcia i co się na nich robi. Dlatego też postanowiłam przybliżyć wam trochę ten temat w moim poście 🙂 Trening ten jest naprawdę godny uwagi, o czym przekonacie się poniżej.

Na początek – co to jest Boot Camp i skąd to się wzięło?

Oryginalne założenie tego treningu określane jest jako zorganizowana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, podejmowana w grupie. Jej celem jest poprawa szeroko rozumianej sprawności fizycznej pod okiem trenera. Uczestnicy mają za zadanie współpracować oraz rywalizować ze sobą. Boot Camp zaliczany jest do treningów typu fitness, stąd też częste pojawianie się tego typu zajęć w ofertach klubów. Jednak prawdziwy boot camp powinien odbywać się w terenie, nie na hali, choć i tam można przeprowadzić świetne zajęcia. Trening odbywa się całorocznie, w większości niezależnie od pogody – również np. na śniegu.

Trening ten wywodzi się z ćwiczeń rekrutów wojskowych w USA i Kanadzie. W Polsce jednak ćwiczenia te są nieco zoptymalizowane, traktowane z większym przymrużeniem oka, nastawione są głównie na dobrą zabawę.

Dla kogo będą to dobre zajęcia?

Dla wszystkich! Boot Camp Polska, czyli główny organizator zajęć, do którego oficjalnie należy marka, proponuje szereg różnorodnych poziomów, więc każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Boot Camp light to zajęcia dla początkujących, osób powracających do sprawności, starszych lub tych nie przepadających za ćwiczeniami bardzo męczącymi. Boot Camp normal to zajęcia przeznaczone głównie dla średniozaawansowanych, choć zaawansowani czy początkujący też nie będą się na nich nudzić i z pewnością dadzą radę dzięki dużej indywidualizacji ćwiczeń. To od Ciebie zależy, ile powtórzeń wykonasz, w jakim tempie to zrobisz i jaki wariant trudności wybierzesz. Kolejną wersją jest Boot Camp hard, przeznaczony głównie dla osób zaawansowanych w treningu ale także dla tych, którzy chcieliby wypróbować swych sił np. w Runmagedonie. Organizowane są także inne odmiany zajęć, określane nazwą Special – często nakierowane na konkretną dyscyplinę sportową, jednakże mamy tu dużą dowolność, może to być Boot Camp Jogging, Boot Camp z piłkami, Boot Camp Volleyball, Boot Camp w wodzie i tym podobne – wszystko zależne od inwencji twórczej trenera. Odbywają się też zajęcia Boot Camp Kids dla najmłodszych 🙂

Jak wygląda trening?

Na zajęciach przeplatają się ćwiczenia mało intensywne, średnio intensywne oraz o wysokiej intensywności. Ich ilość i proporcje zależne są od rodzaju treningu, który wybraliśmy. Znaczna część ćwiczeń wykonywana jest na zasadzie interwałów. Na zajęciach sporo jest rywalizacji w grupach, parach, trójkach. Podstawą ćwiczeń są różnego rodzaju pompki, przysiady, brzuszki oraz burpees – uczymy się ich techniki, staramy się wykonywać coraz trudniejsze warianty angażujące więcej partii mięśniowych. W treningu towarzyszą nam także gry i zabawy, dzięki którym na zajęciach jest naprawdę mnóstwo śmiechu. Trening oparty jest na interakcjach, dużą rolę odgrywają osoby ćwiczące, które często biorą aktywny udział w tworzeniu zajęć. Nie może zabraknąć również ćwiczeń koordynacyjnych, siłowych, rozciągających, wyciszających. Często wykorzystywana jest infrastruktura. Przy Boot Camp special mamy również możliwość rozwijania się przy udziale naszej ulubionej dyscypliny sportowej. Często pojawiają się także dodatki w postaci ćwiczeń zapożyczonych z jogi, zdrowy kręgosłup, pilates.

Dlaczego warto wypróbować tego typu aktywność?

 • trening najczęściej odbywa się na świeżym powietrzu
 • zajęcia Boot Camp pozwalają na spalenie nawet 1000kcal w trakcie ich trwania
 • dzięki ćwiczeniom interwałowym metabolizm zostaje podkręcony, dzięki czemu efektywne spalanie kcal trwa również po treningu
 • na zajęciach czeka nas mnóstwo zabawy, śmiechu
 • mamy możliwość współpracy, rywalizacji, współtworzenia zajęć
 • podczas wykonywania wielu zadań rozwijamy naszą kreatywność
 • możemy dostosowywać zadania do swojego poziomu umiejętności
 • mamy możliwość szlifowania i nauki techniki ćwiczeń pod okiem trenera
 • możemy poznać wiele nowych, ciekawych osób 🙂
 • wzmacniamy nasze ciało – poprawiamy sprawność, wydolność, siłę, gibkość
 • trening oparty jest o wiele ćwiczeń funkcjonalnych, które poprawiają jakość naszego codziennego życia
 • każdy trening jest inny, nie ma opcji na nudę

Zachęcam was do wzięcia udziału w takich zajęciach, być może odbywają się one już w waszych miastach. Naprawdę warto wypróbować ten typ aktywności, jest to ciekawa odmiana 🙂 Trening Boot Camp staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny, niesie ze sobą korzyści podobne zajęciom Cross Fit’owym, lecz jest dużo bezpieczniejszy – tutaj nie ma tak wielkiego nacisku na ilość, ważniejsza jest jakość wykonywanych ćwiczeń. Sama miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu dla trenerów tego typu zajęć i przyznaje szczerze, że nie można się na nich nudzić, naprawdę każde są inne i niosą ze sobą wiele radości i świetnej zabawy. I naprawdę można się na nich zmęczyć.

 

facebook-profile-picture
NelehFly
Magistrantka wychowania fizycznego, była zawodniczka LA i siatkówki, manager sportu, trener personalny i instruktor sportów :) Od dziecka kocham ruch, interesuje się również żywieniem i suplementacją, fotografią oraz psychologią w sporcie :)
RELATED ARTICLES

3 KOMENTARZE

 1. boot camp daje wycisk. najbardziej lubie go za różnorodność ćwiczeń i rywalizacje. jeżeli zbuduje sie fajną grupę to ćwiczenia są tylko przyjemnością. każdy wzajemnie się motywuje

  • Taka prawda! Motywacja płynąca od grupy współćwiczących jest zdecydowanie mocną częścią tych zajęć. I za to między innymi je kocham ????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular