Zastanawialiście się kiedyś dlaczego uwielbiamy się przytulać? Nie tylko ludzie okazują sobie tak uczucia. Wystarczy rozejrzeć się w okół siebie, żeby zobaczyć jak wiele zwierząt robi to samo. Moim zdaniem przytulanie jest bardzo ważną częścią życia. Pamiętacie swoje dzieciństwo, wspólne uściski z rodzicami? Tego nie da się zapomnieć. Z przytulanie nie można również wyrosnąć. Każdy z nas potrzebuje takiej czułości. W dzisiejszym poście chciałam przedstawić Wam 6 powodów dla których warto się przytulać. 

1) Wzmocnij swój układ odpornościowy

Nie wiem czy wiecie, ale przytulanie jest lekarstwem dla naszego organizmu. Kiedy jesteśmy zestresowani, stajemy się bardziej podatni na wiele różnych chorób, nawet na przeziębienie czy grypę. Podczas przytulania wzrasta poziom hormonów szczęścia, przywiązania w naszym organizmie. W tym samym czasie dochodzi również do spadku hormonu stresu. Zestresowany organizm jest mniej odporny.

źródło: www.mrwallpaper.com
źródło: www.mrwallpaper.com

2) Zmierz się ze swoim lękiem

Przypomnijcie sobie jakąś sytuację ze swojego życia, w której strasznie się czegoś baliście. Kilka lat temu przeprowadzono badanie ( link zostawię Wam pod postem ) na 16 mężatkach, które zostały poddane zagrożeniu porażenia prądem. Podzielono je na 3 grupy: kobiety, które trzymały swojego męża za rękę, obcego mężczyznę i te, które nikogo nie trzymały za dłoń. Udowodniono. że strach tych kobiet spadał dzięki trzymaniu się za rękę. Największy spadek zaobserwowano u kobiet, które trzymały za rękę swoją drugą połówkę.

3) Przytulanie może uratować Twój związek

Myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bliskość w związku jest bardzo ważna. Richard Wiseman, profesor psychologii na University of Hertfordshire w Anglii, zapytał ponad 1000 osób o ulubioną pozycję do spania i poprosił o opisanie jakości relacji z partnerem. Z jego badań wynikło, że ulubioną pozycją do spania jest spanie do siebie plecami 42%, 31% par śpi w tym samym kierunku, a reszta 4% twarzą do siebie. Skupmy się jednak na najważniejszym. Badania wykazały, że 94 procent par, które dotknęły i zatrzymaliśmy się w bliskim kontakcie podczas snu, byli zadowoleni z ich relacji, w ​​porównaniu do 68% tych, którzy nie mieli podczas snu żadnego kontaktu fizycznego z drugą osobą.

 źródło: www.dianliwenmi.com
źródło: www.dianliwenmi.com

4) Przytulaj swoje dziecko

Przytulając swoją pociechę, dajemy jej poczucie bezpieczeństwa, wspomagamy prawidłowy rozwój. Dzieci, które są obdarzane przez swoich rodziców miłością w życiu stają się pewne siebie, łatwiej osiągają sukces, potrafią radzić sobie z rożnymi problemami i najważniejszą wartością w ich życiu staje się miłość.

5) Okazuj swoje uczucia

Co by było gdybyśmy nie okazywali sobie uczuć? Życie byłoby szare, smutne. Nie bójcie się tego robić. Przytulajcie się jak najczęściej możecie. Obdarzajcie przytuleniem swoich bliskich, przyjaciół, a nawet pupilów. Każdy z nich na pewno Wam się odwdzięczy tym samym.

Jak sami widzicie, przytulania jest niezwykłe. Poprawia nie tylko nasze samopoczucie, ale również relacje z bliskimi i  zdrowie. Sprawia również, że nie czujemy się samotni. Zaskoczcie dzisiaj mamę/męża/przyjaciółkę i uściśnijcie ich. Zróbcie wszystko, żeby na ich twarzy pojawił się cudowny uśmiech, a organizm wypełniły hormony szczęścia:). Przyznajcie się, kiedy ostatnio spędziliście więcej czasu na przytulaniu? Który z powodów dla których warto to robić najbardziej do Was przemawia?:)

Pozdrawiam,

Dominika

Źródła:

Badania dotyczące trzymania się za rękęBadania dotyczące snuźródło

9 KOMENTARZE

  1. Hej Tipsi 🙂 MAM BARDZO WAŻNE PYTANIE! Dlaczego- pomimo zdrowego odżywiania- kompletnie nie mam siły na ćwiczenia? Zaczęłam ćwiczyć ok. 3 tygodnie temu, pierwszy tydzień był rewelacyjny, wręcz paliłam się do ćwiczeń i co najważniejsze, fizycznie też się czułam na siłach. Drugi tydzień był coraz gorszy, ledwo dawałam radę ale próbowałam. Cały czas próbuję, ale wcześniej zrobić boczki z Tiffany, brzuch z Mel B, 40 przysiadów i pośladki z Mel B było dla mnie czymś, co mogłam robić bez większego wysiłku a teraz to ja przy czwartej minucie z Tiffany po prostu nie daję rady. Próbuję, ale dla mnie to jest naprawdę ciężkie, nie mam siły nawet ręki unieść, a kiedyś tak nie było. Myślałam, że powodem może być anemia, którą stwierdzono u mnie 2 lata temu ale przez ten czas trenowałam boks, robiłam treningi w domu i z ćwiczeniami siłowymi dawałam sobie radę, co innego z cardio ale siłowe nie stanowiły dla mnie problemu- teraz jest inaczej. CO ROBIĆ? TO DLA MNIE BARDZO WAŻNE!

    • Uważam, że powinnaś udać się do lekarza i poinformować o osłabieniu swojego lekarza, a później udać się morfologię itp. Anemia może być powodem osłabienia. Nie bagatelizuj tego i udaj się do lekarza.

  2. hej Tipsi! Mam pytanko: czy jeśli stanęłam na 6 dniu wydarzenia ( wiem że to nie żadna wymówka, ale najzwyczajniej w świecie brakowało mi czasu) to czy teraz mogę zacząć już od 7 czy muszę od nowa? i żeby nadgonić mogę robić np. 2 treningi dziennie ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.